PROCAM Agronomia Sukcesu > Aktualności > Porady > Odchwaszczanie dylematem wśród rolników

Odchwaszczanie dylematem wśród rolników

Chyba największy dylemat jaki mają rolnicy przy odchwaszczaniu to czy wybrać zabieg doglebowy zaraz po siewie, czy zrobić oprysk po wschodach rzepaku. Decyzję tą determinuje znajomość pola i występującego na nim zachwaszczenia oraz warunków pogodowych, które od dwóch sezonów są bardzo nieprzewidywalne.

Idealnym rozwiązaniem wydaje się zastosowanie herbicydów w dawkach dzielonych. Ma ono szczególne uzasadnienie w warunkach suszy, podczas niezbyt dobrej uprawy gleby (grudki), czy w przypadku uproszczonej uprawy, gdzie znajdują się resztki pożniwne na powierzchni gleby. Takie gatunki, jak gwiazdnica, czy tobołki mogą już kwitnąć, gdy rzepaki będą w fazie liścieni (zwłaszcza gdy mamy opóźnione wschody), więc zabieg doglebowy będzie już działał, natomiast chwasty w rzepaku, które wschodzą później potraktujemy drugą dawką herbicydów, dzięki czemu mamy pełne spektrum zwalczanych chwastów.

Dostępne preparaty chwastobójcze

Drugi zabieg możemy również połączyć z zabiegiem przeciwko chwastom jednoliściennym, które we wczesnych fazach są wrażliwe na niższe dawki graminicydu. A tym samym mamy mniejszy stres dla rzepaku. Należy jednak pamiętać, żeby po każdym zabiegu zrobić kilkudniową przerwę. Rośliny muszą się zregenerować, ponieważ stres zawsze występuje, a nie zawsze jest widoczny. Jeżeli gleba jest wilgotna, pole równe i nie mamy problemu z uciążliwymi chwastami stosujemy oprysk do trzech dni po siewie. Dawki preparatu dobieramy w zależności od kultury pola i ilości chwastów.

Oto przykładowe mieszaniny:

  • Brasan 540 EC 1,2 l/ha + Bantux 500 SC 0,7-1 l/ha,
  • Brasan 540 EC 1,5 l/ha + Impesco 416 SC 1 l /ha,
  • Bantux 500 SC 1,5 l/ha + Reactor 480 EC 0,1-0,15 l/ha,
  • Teridox 500 EC 2 l/ha + Reactor 480 EC 0,1-0,15 l/ha.

Zabiegi doglebowe

Do zabiegów doglebowych dodajemy Hurricane Soil (0,1 l/ha), który utrzymuje wysoką koncentrację nanoszonych herbicydów w strefie kiełkowania chwastów, zapewniając im maksymalną skuteczność nawet w warunkach obniżonej wilgotności gleby. Ten efekt „przylepiacza” znacząco ogranicza występowanie fitotoksyczności na roślinie uprawnej, co jest dodatkową korzyścią z zastosowania tego produktu.

Jeżeli decydujemy się wykonać zabieg dopiero po wschodach rzepaku, możemy zastosować Impesco 416 SC w dawce 2,5 l/ha lub Sultan Top 500 SC w dawce 2 l/ha najlepiej w fazie liścieni chwastów. Przy dawkach dzielonych pierwszy wjazd stosujemy do trzech dni po siewie np. preparatem Brasan 540 EC w dawce 1,5 l/ha. Drugi zabieg około 10-14 dni później w fazie liścieni chwastów, takim preparatem jak np. Impesco 416 SC 1,0 l/ha. Bardzo dobre i sprawdzone rozwiązanie to zastosowanie w fazie 3-6 liści rzepaku preparatu Navigator 360 SL w dawce 0,2 l/ha (szczególnie jak na polu jest dużo chabra, maku, rumianów).

Zabiegi nalistne

Do zabiegów nalistnych powinniśmy w razie konieczności dodawać insektycydy, pod kątem zwalczania śmietki kapuścianej, mszyc, tantnisia, czy gnatarza, ponieważ te szkodniki wyrządziły w ostatnich dwóch latach największe szkody. W przypadku występującej suszy dodajemy do zabiegu preparat Isotak MAX, który w takich warunkach poprawia nam pokrycie drobnych liści, a tym samym wydłuża ich zwilżenie, dzięki czemu chwasty  w rzepaku pobierają większą dawkę preparatu, co poprawia jego skuteczność.

Inna możliwość to Brasan 540 EC 1,5 l/ha + Impesco 416 SC 1,0 l/ha zaraz po siewie, a następnie w fazie 4-6 liści Fox 480 SC 0,5-0,7 l/ha, który ogranicza:

  • krzywoszyj polny,
  • fiołka,
  • przetaczniki i trochę chwasty krzyżowe, takie jak stulichy, taszniki, tobołki i inne.

Zabieg należy wykonać na liście suche i dostatecznie pokryte kutykulą, przy ograniczonej operacji słońca, żeby nie wystąpiły przebarwienia liści. Do zabiegu nie dodajemy innych komponentów oraz przez kilka dni nie wolno wykonywać innych oprysków.

Uciążliwe samosiewy i chwasty w rzepaku

Ubiegłoroczna susza i brak zimy pokazały, że samosiewy zbóż i chwasty jednoliścienne również stanowią problem w uprawie rzepaku i to nie tylko jesienią. Na wielu plantacjach korekty herbicydowe wykonywane były jeszcze wczesną wiosną. Najczęstszą substancją, która znajduje się w preparatach do ich zwalczania to chizalafop-P-etylowy np. Grasser lub inny graminicyd np. Bagira. Dawkowanie zależy od fazy rozwojowej samosiewów i warunków termicznych. Im większe samosiewy i niższa temperatura, tym stosujemy wyższe dawki. Graminicydy sprawdzają się zwłaszcza przy dawkach dzielonych do likwidacji samosiewów w uproszczeniach.

Korekty herbicydowe

Pierwszy zabieg należy wykonać w fazie 2 liści zbóż, a potem powtórzyć po około 7-10 dniach. Rzepakowi sianemu po płytkiej uprawie towarzyszy bardzo duża ilość samosiewów, które mogą przerzedzić nam plantację i zagłuszyć wzrost roślin. W takiej sytuacji jesteśmy zmuszeni do wcześniejszego zastosowania graminicydów (Fusilade, czy też Bagira), faza 1- 2 liści samosiewów w ilości 30- 40% zalecanej dawki, nie uszkadzając w ten sposób rzepaku. Dopiero, gdy rzepak będzie miał pierwszą parę liści właściwych, wykonujemy zabieg w dawkach zalecanych przez producenta.

Warto tutaj również sięgnąć po Isotak MAX, aby poprawić skuteczność zabiegu i zmniejszyć dawkę środka. Jeżeli mamy problemy ze stokłosami dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie późną jesienią preparatu Kerb 50 WP. Jego optymalne działanie występuje w przedziale temperatur od 0-15°C. Działa zarówno na chwasty dwuliścienne, jak i jednoliścienne, więc jest świetnym uzupełnieniem do korekty zachwaszczenia i może być również stosowany wiosną. Należy jednak pamiętać, że po zastosowaniu tego herbicydu w razie wymarznięcia plantacji wiosną nie wolno na tym polu uprawiać zbóż.


Przeczytaj również o:

Agrotechnice rzepaku ozimego.

Zastosowaniu fungicydów i regulatorów wzrostu w Jesiennym Programie Ochrony Rzepaku – PROCAM 2019.

 

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa, o których mowa na etykiecie.