PROCAM Agronomia Sukcesu > Aktualności > Aktualności > PROCAM FITO w ocenie Doradców z Grupy Technicznej PROCAM na dni 31.08 – 07.09.2021

PROCAM FITO w ocenie Doradców z Grupy Technicznej PROCAM na dni 31.08 – 07.09.2021

Najnowszy komunikat fitosanitarny przygotowany przez Doradców PROCAM.

Intensywne opady deszczu w ostatnich dniach spowodują ruch po stronie zarodników pływkowych kiły kapustnych. Zapewne wcześniej, niż w poprzednich latach będziemy mieli pierwsze infekcje tego patogena, co niekorzystnie wpłynie na fizjologiczną zdrowotność systemu korzeniowego rzepaku, a następnie całej rośliny. Odnośnie nalotów szkodliwych muchówek III pokolenia śmietki kapuścianej  zachęcamy do monitoringu plantacji, PROCAM od lat wspiera producentów rzepaku preparatem DeliaSTOP – preparat mikrobiologiczny tworzący niekorzystne warunki do żerowania śmietki kapuścianej.

Uwaga ślimaki! Panująca ostatnio aura w sposób wyraźny utrudni ochronę przed ślimakami, a im samym bardzo pomoże w rozwoju i tutaj w pogotowiu powinien być moluskocyd SIMAROL GB na ślimaki. Mamy bardzo duży rezerwuar jaj tych mięczaków, a to w prostej linii będzie tworzyło duże zagrożenie kiełkujących upraw rzepaku. Szczególnie należy pilnować upraw na glebach gliniastych, ciężkich. W ostatnich meldunkach fitosanitarnych Doradcy z Grupy Technicznej sygnalizowali, że te szkodniki nawet nie przepuszczają samosiewom wygryzając duże połacie pola właśnie tam, gdzie mamy formy gliniaste gleby. Jako uzupełnienie prognoz na najbliższy tydzień powinniśmy już brać pod uwagę żerowanie chrząszczy pchełek rzepakowych. Względem prognoz długoterminowych na podstawie pułapek biologicznych zwracamy uwagę na żerujące na liściach gąsienice, czyli bielinek kapustnik, bielinek rzepnik, a także tantniś krzyżowiaczek, czy czarne larwy błonkówek gnatarza rzepakowego.

Doradcy z PROCAM GARDEN zwracają szczególną uwagę w tym okresie na trawniki i masowo występującą różową plamistość i czerwona nitkowatość traw.

Artykuł nie zawiera wszystkich informacji. Wiele szczegółów technicznych, które wymagają indywidualnego podejścia w zależności od warunków pogodowych, wysianej odmiany i charakterystyki pola, na którym znajduje się plantacja. Zapraszamy do współpracy z doradcami PROCAM, którzy indywidualnie podejdą do Państwa upraw.

 

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa, o których mowa na etykiecie.