PROCAM Agronomia Sukcesu > Aktualności > Komunikaty fitosanitarne > Pierwszy komunikat fitosanitarny w sezonie 2021 przygotowany przez Doradców PROCAM

Pierwszy komunikat fitosanitarny w sezonie 2021 przygotowany przez Doradców PROCAM

Mamy już na polach zachodniej Polski oraz w południowych województwach naszego kraju naloty szkodnika z rodziny ryjkowcowatych, czyli na początek chowacze łodygowe (w większości wyłapujemy w żółte naczynia  chowacza brukwiaczka, ale także lokalnie mamy wyloty chowacza granatka). Zachęcam do wykładania żółtych naczyń, żółtych tablic lepowych oraz korzystania z czerpaków entomologicznych, a także sumy temperatur efektywnych ze stacji meteo.

Faktem jest, że w wspomnianych regionach mamy bardzo intensywne naloty chowaczy łodygowych na plantacje rzepaku.

  • Wybudzony chrząszcz (zimuje w postaci imago) nalatuje na uprawy rzepaku i po żerze uzupełniającym w ciągu 4 – 6 dni składa jaja.
  • Złożone jajo ma czas do wylęgu w granicach 7 – 10 dni.
  • Wyległa larwa szkodnika żeruje do 40 dni

Wszystkie te powyższe parametry zależą od panującej oczywiście temperatury zarówno powietrza jak i gleby. Teraz panujące temperatury (powyżej 10°C i brak nocnych przymrozków) oraz brak pokrywy śnieżnej sprzyjają tak intensywnym nalotom szkodnika. Jak widać na zdjęciach w żółtych naczyniach wyłapuje się w jednym dniu ponad 100 egzemplarzy chowaczy.

Przy okazji nie skupiajmy się tylko na szkodnikach w rzepaku. Ten rok to po zejściu śniegu zapewne problemy z pleśnią śniegową i pałecznicą zbóż i traw oraz pałecznicą rzepaku.

Dla przypomnienia Informator Agronomiczny poświęcony uprawie rzepaku.

 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O AGROTECHNICE

Artykuł nie zawiera wszystkich informacji. Wiele szczegółów technicznych, które wymagają indywidualnego podejścia w zależności od warunków pogodowych, wysianej odmiany i charakterystyki pola, na którym znajduje się plantacja. Zapraszamy do współpracy z doradcami PROCAM, którzy indywidualnie podejdą do Państwa upraw. Chcesz wiedzieć więcej ? Już dziś skontaktuj się Doradcami z firmy PROCAM oraz on-line Agronomia.tv

 

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa, o których mowa na etykiecie.