PROCAM Agronomia Sukcesu > Aktualności > Porady > Ochrona rzepaku – jak zwalczyć szkodniki?

Ochrona rzepaku – jak zwalczyć szkodniki?

Ciepła zima ma swoje dobre i złe strony. Do dobrych z pewnością zaliczyć można brak wymarznięć, ale do złych przede wszystkim ciągłe narażenie roślin na infekcje. Ochrona rzepaku powinna być priorytetem na polu, ponieważ należy on do roślin wrażliwych.

SKRACANIE RZEPAKU

Rzepak skracamy, gdy osiągnie on 20-35cm. Polecanym przez doradców PROCAM środkami są Caramba 60 SL (1 l/ha) lub Caramba 60 SL (0.5l/ha) + Caryx 240 SL (0.5 l/ha) do stosowania na mocniejszych plantacjach, a na średnich mieszanina Caramby z tebukonazolem np. Tobias-Pro 250EW lub Buzz Ultra DF .

W bardzo mocnych rzepakach, nawet jeśli są niższe, można regulatory połączyć ze zwalczaniem chowacza. Jeśli natomiast plantacja straciła dużo liści po zimie lub jest nierówna, regulatory dzielimy na 2 dawki: pierwszą dając przy wysokości roślin 10-15 cm, a drugą przy wysokości 30-40 cm.

Ochrona rzepaku okiem eksperta:

ZWALCZANIE SZKODNIKÓW

Pierwsze egzemplarze chowacza granatka i brukwiaczka wylatują, gdy temperatura gleby wzrośnie powyżej 5-7 stopni Celsjusza, a powietrza osiągnie 10-12 stopni. Ten moment to start kampanii przeciwko szkodnikom. Należy wcześniej wystawić żółte naczynia i codziennie je obserwować o stałej godzinie pod kątem granatka, brukwiaczka, chowacza czterozębnego i słodyszka. Wówczas, po 3-4 dniach ciepłej, słonecznej pogody, trzeba wykonać na nie zabiegi.

Stosowna kombinacja insektycydów to Pyrinex/Dursban 480 EC (0.6 l/ha) wraz z Proalfacypermetrin (0.1 l/ha). Warto wtedy, o ile rośliny nie są zbyt wyrośnięte, dodać fungicyd Valor 250 EC (0.3 l/ha) i oczywiście – mikroelementy np. PROCAM BOR i Proleaf Max 4.0. Przy tworzeniu tej mieszaniny przypomnieć należy o dodaniu kondycjonera Isotak Max oraz o właściwej kolejności mieszania!

 

Drugą dawkę dolistną dajemy w fazie wybijania w pęd, a najpóźniej w fazie pąkowania (wtedy rzepak musi mieć już wszystkie mikroskładniki „na pokładzie”). Tu dobrymi kombinacjami do ochrony rzepaku są Proleaf Max 4.0 lub ProChelat Max. W przypadku suszy, którą zapewne wszyscy przewidujemy, wskazane by było podanie dolistnego potasu, czyli zawartego w nawozie dolistnym ProKali+.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O AGROTECHNICE

Artykuł nie zawiera wszystkich informacji. Wiele szczegółów technicznych, które wymagają indywidualnego podejścia w zależności od warunków pogodowych, wysianej odmiany i charakterystyki pola, na którym znajduje się plantacja. Zapraszamy do współpracy z doradcami PROCAM, którzy indywidualnie podejdą do Państwa upraw.

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa, o których mowa na etykiecie.