PROCAM Agronomia Sukcesu > Aktualności > Komunikaty fitosanitarne > Liścienie i liście ozimin- czas przyjrzeć się bliżej!

Liścienie i liście ozimin- czas przyjrzeć się bliżej!

W obecnym okresie rzepaki mają już niekiedy 4 do 6 liści, a zboża szpilkują, musimy się liczyć z uszkodzeniami zarówno systemu korzeniowego czy aparatu asymilacyjnego u roślin. Oczywiście wszystko staje się proste jeżeli od razu znajdziemy wszystkie puzzle tej układanki, czyli żer, sprawcę oraz jego śluz. Wychodzi na to, że żerowania dokonują ślimaki bezskorupowe, pomrowy. Gorzej jest jednak, kiedy znajdziemy tylko uszkodzenia przy szyi korzeniowej rzepaku czy otwory w glebie i żadnych żywych, ani nawet martwych okazów potencjalnych szkodników. Tutaj trzeba się trochę pomęczyć, aby dokładnie zdiagnozować problem fitosanitarny. Przypominamy, że trzeba wykopać system korzeniowy i zobaczyć, czy nie mamy już żerowania, chociażby larw śmietki kapuścianej czy gąsienic rolnicy zbożówki albo rolnicy tasiemki.

Odnośnie zbóż, szczególnie zwracamy uwagę na żerujące larwy chrząszcza z rodziny biegaczowatych, czyli łokasia garbatka. Pod lupę należy wziąć żery „wyczesane” liści, które są wciągane do norek. Do tego typu szkodników glebowych możemy zaliczyć także krocionogi czy skoczogonki, a także może pojawić się na polu turkuć podjadek, co prawda preferuje on szkółki i ogrody, ale nigdy nie wiadomo gdzie ostatecznie zawędruje.

Identyfikacja sprawcy wszelkich uszkodzeń na roślinach bywa trudna. Powinniśmy wyjść od aparatu gębowego. Zastanówmy się czy mamy do czynienia z aparatem gryzącym (larwy, gąsienice) czy z aparatem gryząco-ssącym (mszyce, zmieniki). Najgorzej jest przy identyfikacji „dziur”, żerów na liściach rzepaku. I tu mamy cały szereg szkodników, począwszy od ślimaków (żery zdzierane w początkowej fazie) do żerów gąsienic tantnisia krzyżowiaczka (w początkowej fazie zjadany jest miękisz pod liściem, a potem powstają tzw. okienka). Żerowanie gąsienic bielinków, czyli bielinka rzepnika czy szczególnie bielinka kapustnika, prowadzi do gołożerów. Żerowanie larw szkodliwej błonkówki gnatarza rzepakowego prowadzi do szkód całkowitych. Inaczej rzecz przedstawia się w przypadku żerowania pchełki rzepakowej, najpierw mamy wyjaśnioną, okrągłą plamkę na liścieniu czy liściu właściwym, a następnie okrągłą dziurę. Specyfiką uszkodzeń przez pluskwiaki, w tym mszyce, jest pojawienie się spadzi i grzybów czerniowych. Kolorystyczne przebarwienia, skręcenia oraz pomarszczenia liści to cecha charakterystyczna. Tu mówimy zarówno o mszycy zbożowej, mszycy czeremchowo zbożowej, jak i mszycy brzoskwiniowo ziemniaczanej oraz mszycy kapuścianej. Bardzo ważna jest ochrona rzepaku i zbóż przed mszycami, są one wektorami wirusów! Doradcy z Grupy Technicznej bardzo wnikliwie prowadzili obserwacje oraz sygnalizacje tych szkodników i prognozują zarówno krótkoterminowo jak i średnioterminowo, że tej jesieni będziemy mieli duże problemy z gradacją owych szkodników. Ostatnio mogą Państwo zauważyć na liściach, niekiedy na liścieniach rzepaku, charakterystyczne żery/miny wykonywane przez miniarkę kapuścianą.

 

Patogeny na rzepaku?

Zwracamy szczególną uwagę na problem kiły kapustnych. W tym roku mamy dobre okno pogodowe, zarodnie pływkowe skutecznie infekują młody system korzeniowy. W miejscach, gdzie mamy nasze odmiany odporne na kiłę, bacznie obserwujemy jak rośliny się bronią- na szczęście skutecznie! Natomiast odmiany tradycyjne są już bardzo mocno „zakilone”. Odnośnie suchej zgnilizny kapustnych, to modele chorobowe stacji meteo pokazują zwilżony liść/kroplę infekcyjną. Już lokalnie znajdujemy pierwsze nekrozy tego patogena, które zastępują występującego do niedawna mączniaka rzekomego.

 

Ogrody ozdobne w niebezpieczeństwie?

Doradcy B2B zwracają uwagę na ten rok, na duże porażenie grusz przez rdzę gruszy oraz jesienne przebarwienie drzew i krzewów iglastych. Nie zapominajmy o mocno osłabionych i uszkodzonych świerkach przez mszycę świerkowo zieloną, które to trzeba przygotować do przezimowania, aby nie przemarzły. Ostatnimi czasy na głogach, czereśniach czy wiśniach pojawiły larwy szkodliwej błonkówki, śluzownicy ciemnej. Prowadzi ona intensywny żer oraz szkieletyzowanie wierzchniej strony liścia. Roztocza, szpeciele w ogrodzie też możemy spotkać, ale i również przędziorka chmielowca czy przędziorka owocowego oraz wciornastki.