PROCAM Agronomia Sukcesu > Aktualności > Bez kategorii > Komunikat fitosanitarny – septorioza paskowana zbóż i traw oraz naloty chowaczy

Komunikat fitosanitarny – septorioza paskowana zbóż i traw oraz naloty chowaczy

Wraz ze wzrostem temperatury zarówno pleśń śniegowa jak i lokalnie groźna pałecznica zbóż i traw pomału odchodzą w zapomnienie. Tam gdzie mieliśmy wcześniejsze siewy i do tego gęściejszy siew mamy do czynienia z tymi dawno nie widzianymi patogenami.

Na plantacja zbóż można zauważyć porażenia owocnikami septoriozy paskowanej zbóż i traw. W warunkach dużej zmiennej temperaturowej owocniki/piknidy septoriozy są bardzo uwodnione i takie ruchy termiczne spowodują bardzo szybko wysyp zarodników konidialnych, które będą infekowały szczególnie zboża osłabione ingerencją niskich temperatur i wysmaganiem przez wiatr. Co do rdzy to można spotkać rdzę brunatną na roślinach, częściej żyta niż pszenicy, jest to problem występujący lokalnie. Ze szkodników jak widać to nadal jest problem z myszami czy nornicami oraz przemieszczającym się w tym okresie ptactwem. Ta sytuacja fitosanitarna na plantacjach zbóż jest idealnym przykładem aby w tych warunkach przeprowadzić zabieg T0, który w takich warunkach będzie z wszech miar niezbędny.

Odnośnie rzepaków to lokalnie po opuszczeniu śniegu z pól i po powrocie niskich temperatur nastąpiło wyprzenie i bardzo silne wymrożenie niekiedy całych plantacji a co za tym jak widać porażenie przez szarą pleśń. Sytuacja w rzepaku jest bardzo zróżnicowana w zależności od regionu geograficznego, terminu siewu oraz opadów śniegu. To co na dziś jest jednak w ochronie najważniejsze to skuteczna likwidacja chowaczy łodygowych. Przełożone naloty i składanie jaj sprzed 3 tygodni wymaga od nas dużej precyzji wykonywanych zabiegów insektycydowych. Na dzień dzisiejszy w żółtych naczyniach mamy przewagę wyłapywanych chowaczy brukwiaczka z niewielką ilością chowacza czterozębnego oraz zdarzają się śladowe ilości słodyszka rzepakowego.

Lokalnie mamy duże porażenie przez suchą zgniliznę kapustnych z dużymi ograniczeniami/stratami starych zeszłorocznych liści porażonych przez szarą pleśń oraz grzyby saprofityczne. Co ciekawe to w okolicach plantacji ziemniaka ze względu na naloty jesienne mszyc brzoskwiniowo ziemniaczanej mamy widoczne duże infekcje wirusa rzepaku. Tradycyjnie wczesna wiosna to efekt niedoborów makro i mikroelementów chociażby brak fosforu spowodowany niskimi temperaturami prowadzącymi do blokady tego mikropierwiastka. Mimo ciężkiej zimy nie stwierdzamy dużej ilości wypadów spowodowanych jesiennym żerowaniem śmietki kapuścianej.

W odróżnieniu od zbóż przy lustracjach pól rzepaku nasi Doradcy potwierdzają większe szkody i większość ilości czynnych nor w rzepaku spowodowanych żerowanie myszy i nornic. Z jesieni także zwracamy uwagę na szkody wyrządzone przez żerujące larwy łokasia garbatka czy gąsienice rolnic.

Proszę zwrócić uwagę na zimujące formy jaj szkodliwych pluskwiaków jak mszyca trzmielinowo burakowa na trzmielinie czy mszyca brzoskwiniowo ziemniaczana na brzoskwini. Proszę pamiętać, że wiosna to czas intensywnych zabiegów co wiąże się z tworzeniem Mieszanin zbiornikowych a tu stosujemy sprawdzony ISOTAK MAX.

W przydomowych ogrodach można zauważyć trawniki porażone przez pleśń śniegową a także przemrożenia iglaków z żywotnikami (o. szmaragd czy o. brabant) Oprócz tych typowo fizjologicznych przypadłości zwracamy uwagę w tym okresie bezlistnym na wszelkiego rodzaju czerwce (tarczniki, miseczniki, skorupiki). Jest to też czas na zabiegi ochronne przeciwko mszycy świerkowo zielonej jak i zabiegi na już żerujące samice mszycy modrzewiowo świerkowej. Jest to także czas na zabiegi na drzewach i krzewach zarówno owocowych jak i ozdobnych na zimujące formy (jaja) szkodników takich jak przędziorki czy mszyce.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O AGROTECHNICE

Artykuł nie zawiera wszystkich informacji. Wiele szczegółów technicznych, które wymagają indywidualnego podejścia w zależności od warunków pogodowych, wysianej odmiany i charakterystyki pola, na którym znajduje się plantacja. Zapraszamy do współpracy z doradcami PROCAM, którzy indywidualnie podejdą do Państwa upraw. Chcesz wiedzieć więcej ? Już dziś skontaktuj się Doradcami z firmy PROCAM oraz on-line Agronomia.tv

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa, o których mowa na etykiecie.