PROCAM Agronomia Sukcesu > Aktualności > Aktualności > Komunikat fitosanitarny – 28.04.2023 r.

Komunikat fitosanitarny – 28.04.2023 r.

NAWOZY SPECJALISTYCZNE

Nocne przymrozki, które występują od kilku dni powodują głównie podwiędnięcia roślin. Objawy widoczne są najbardziej w uprawie rzepaku w postaci zwisających wierzchołków z kwiatostanami oraz pęknięć na łodygach. W obecnie występujących fazach rzepaku BBCH 59-61, silniejsze przymrozki (-5 st. C) mogą uszkadzać pąki kwiatowe i powodować ich redukcję. W celu ograniczenia skutków stresu i potencjalnych strat w plonie zaleca się aplikację preparatu imPROver+. Występujące w produkcie związki fenolowe, stymulują wiele procesów biochemicznych istotnych w przeciwdziałaniu skutkom stresu środowiskowego. W przypadku powstałych podłużnych pęknięć, które mogą stać się miejscem rozwoju chorób grzybowych, do zabiegów fungicydowych warto dodać preparat mikrobiologiczny BaktoTarcza. Preparat zawiera 10 starannie wyselekcjonowanych szczepów bakterii o wysokiej koncentracji – powyżej 1 x 1010 jtk w 1 gramie, które ograniczają zasiedlanie rośliny przez organizmy patogenne oraz indukują naturalną odporność roślin na choroby.

ZBOŻA OZIME

Po ciepłych dniach nadeszło ochłodzenie i wzrost zbóż mocno zwolnił. Po korektach herbicydowych i zastosowaniu regulatorów zaczynaja pojawiać się fizjologiczne przebarwienia dlatego dobrze byłoby zastosować produkty mające wpływ na złagodzenie tych objawów takich jak imPROver lub Calkorium. Wrażliwość na przebarwienia w dużej mierze zależy od odmiany dlatego warto stosować stymulatory już w momencie regulacji i zabiegów T1. Żyta i wczesne jeczmiona ozime maja fazę 33-34 BBCH dlatego nie wykonujemy w tym momencie wspomnianych wcześniej zabiegów gdyż mogą one mieć wpływ na redukcje tworzącego się kłosa. Na ten moment po ustąpieniu

przymrozków warto wykonać także odżywienie mikroelementami, które wzmacniają rośliny, łagodzą ujemne skutki działania niskich temperatur i działają na syntezę wielu podziałów komórkowych.Wdalszym ciągu narasta problem z infekcjami septoriozy paskowanej pszenicy, mączniaka prawdziwego zbóż a także już lokalnie brunatnej plamistości pszenicy. Co do szkodników to od południa i zachodu idą naloty skrzypionek a szczególnie skrzypionki zbożowej.

RZEPAK OZIMY

Powoli wchodzimy w fazę bbch 59 tzw. żółtego pąka. Jest to faza gdzie należy zacząć intensywnie chronić rzepak przed zgnilizną twardzikową i szkodnikami łuszczynowymi. W dalszym ciągu groźny jest słodyszek i chowacz czterozębny. Lokalnie wystąpiły przymrozki, temperatury mocno spadły i trzeba zasilić rośliny biostymulatorami. Jest to też ostatni moment na uzupełnienie mikrusów w rzepaku. Potem nie będzie już efektu. Co do występujących na dniach przymrozków proszę pamiuętać o stosowaniubioregulatorów jak imPROver.

BURAKI

W większości terenu całego kraju siewy zmierzają ku końcowi. Do końca kwietnia w 80-90 % plantacje zostaną obsiane. Na plantacjach zasianych w pierwszej dekadzie kwietnia mamy już obsadę na poziomie 80 %. Nadchodzi czas wykonywania zabiegów herbicydowych wraz z insektycydem. U Klientów którzy zdecydowali się na stosowanie technologii Conviso, należy zwrócić uwagę, że dwa zabiegi w dawkach 0,5 l środka z cukrowni Conviso One raczej nie będą wystarczające. Należy mieć w zapasie metamitron, oraz adiuwant olejowy (Oil Pro+) który musi być zastosowany do herbicydu Conviso One.

W dalszym ciągu koniecznie do herbicydów dodajemy insektycydy (Shepra, Karate). W najbliższym czasie na plantacjach będą występować mszyce, które są wektorem wirusa żółtaczki buraka cukrowego. W obecnym czasie mamy niskie temperatury w dzień około 10-12 °C oraz w nocy mogą występować przymrozki. Działanie preparatów i tolerancja siewek buraków na użyty preparat zależą między innymi od warunków pogodowych w momencie stosowania oprysku i po zabiegu. Najbardziej wskazaną temperaturą powietrza, przy której powinno wykonywać się zabieg odchwaszczania jest ok. 15-16°C, a temperatura cieczy użytkowej nie może być niższa niż 12°C. Warunki pogodowe, jakie mamy obecnie (temperatura ok. 9-14°C w ciągu dnia i 0-6°C w nocy) nie wykluczają możliwości przeprowadzenia zabiegu odchwaszczania. Zastosowanie herbicydów przy niskich temperaturach na ogół nie powoduje uszkodzeń buraków, ale brak jest działania chwastobójczego preparatów lub jest ono wolniejsze. W temperaturach poniżej 12°C nie stosuje się fenmedifamu, poniżej 10°C działanie metamitronu jest spowolnione, nie stosuje się etofumesatu.

Standardowa mieszanina herbicydowa na obecną chwilę to Isotak 0,2 + Domino 1 l + Betasana 1 l + Oblix 0,3 l + adiuwant olejowy Oil Pro + Pierwsze chwasty jakie są to rzepaki, siewki przytuli, oraz rumiany, które mogą nie być w pełni zniszczone we wiosennej uprawie. Na plantacjach widać również bodziszek drobny, na który super działa preparat Topkat i jest świetnym uzupełnieniem standardowych substancji.

 

ZIEMNIAKI

Sadzenia ziemniaków ciąg dalszy. Pełzająca wegetacja rozciąga nam proces sadzenia, w niektórych gospodarstwach sadzenie ziemniaków dopiero się rozpoczyna. Materiał niezmiennie, koniecznie zaprawiamy produktami Moncut lub Allstar przeciwko rizoktoniozie ziemniaka.

Tam, gdzie ziemniaki zostały już posadzone, musimy przegotować się na zwalczanie chwastów. Mamy bardzo kompletne i mocne rozwiązania, które dobieramy indywidualnie do plantacji Waszych klientów. Pamiętamy jednak o złotych zasadach Działu Ziemniaka, czyli sprawdzeniu wrażliwości odmiany na metrybuzynę oraz stosując Racer (flurochloridon) ziemniaki muszą być przykryte około 7cm warstwą gleby.
Rewelacyjnym rozwiązaniem będzie także tworzenie mieszanin herbicydowych na produkcie Proman (metobromuron) i Boxer (prosulfokarb).

W SADACH i JAGODNIKACH

W ostatnich dniach wystąpiły przyprozki. Wiele upraw zostało bardziej bądź mniej uszkodzonych. Na obecnym etapie rośliny sadownicze potrzebują wsparcia w procesach regeneracji po uszkodzeniach mrozowych. Standardem w regeneracji stał się już ImPROver w dawce 1 litr/ha, ale w przypadku roślin będących w okresie okołokwitnieniowym wskazane jest dodatkowo stosowanie nawozów algowych np. 1-2 litry/ha SuperFifty lub BM Start. W uprawach grusz i jabłoni w okresie kwitnienia działanie regeneracyjne zapewniają gibereliny zawarte np. w Regulex lub Promalin (różne zapisy etykietowe).

WIŚNIE – są w fazie białego pąka. Na tym etapie muszą być one zabezpieczone przed brunatną zgnilizną drzew pestkowych (monilioza). Tutaj zastosowanie mają preparaty oparte na tebukonazolu np. Tobias-Pro 250 EW w dawce 0,75 l/ha.
CZEREŚNIE i ŚLIWY znajdują się od kilku dni w fazie pełni kwitnienia. Na tym etapie konieczne jest stosowanie silnych rozwiązań ochroniarskich np. Society/Switch 0,6-1 kg/ha, Signum 0,75-1 kg/ha (max 3x/sezon), Revyona 1,8 l/ha (max 2x/sezon), Luna Experience 0,6 l/ha (max 1x/sezon), Tobias Pro 0,75 l/ha (śliwy max 1x/sezon). Wyższe dawki stosować w zabiegach interwencyjnych. Zabiegi, jeżeli kwitną sady lub chwasty wykonać wieczorem.
MORELE – kończą kwitnienie. Zapowiada się słaba plonotwórczość z uwagi na duże straty kwiatów z powodu uszkodzeń mrozowych.
GRUSZE: Zapowiadane opady. Stosować zabezpieczenie przed parchem Delan/Daneel 0,5kg/ha lub Captan 80 WDG 1,9kg/ha. Na zagrożenie ze strony zarazy ogniowej i raka bakteryjnego Plantivax 0,75 l/ha lub Luna Care 3kg/ha. Poprawę zapylenia zapewni BIOPOLIN, a także nawozy algowe BM Start lub SuperFifty 1-2 l/ha. Giberelina Regulex poprawia kondycję drzew i zawiązanie owoców (wskazane zakwaszenie wody). Wyżej wymienione produkty są łatwo mieszalne
JABŁONIE głównie w fazie różowego pąka, ale część odmian np. Idared cząsto już w fazie początku kwitnienia. Na tym etapie konieczne jest zapobieganie przed parchem i mączniakiem jabłoni. Na niskie temperatury polecaną mieszaniną może być kaptan (np. Captan 80 WDG 1,9 kg/ha) lub ditianon (Delan/Daneel/Dynamo 0,5 kg/ha) w mieszaninie z cyflufenamidem (np. Cindo 50 EW 0,5 l/ha). W fazie różowego pąka intensyfikują się szkodniki, głównie przędziorki, mszyce. Warto w tym okresie zastosować mieszaninę Siltac lub -Pak 0,15% z insektycydem. Z uwagi na kwitnące w sadzie chwasty zabieg wykonać poza okresem aktywności pszczół w sadzie.
PORZECZKI CZARNE: Duża aktywność wielkopąkowca porzeczkowego. Przy ciepłej pogodzie konieczny zabieg zwalczający wielkopąkowca, przędziorki, mszyce i in.. Polecamy SILTAC lub K-Pak w stężeniu 0,15% (1,5 litry/ 1000 / 2 ha) + zarejestrowany pyretroid lub acetamipryd. W czasie kwitnienia nie wolno stosować preparatów siarkowych. Na okres kwitnienia polecamy mocne rozwiązania np. Society/Switch 0,8-1 kg/ha chroniące rośliny i kwiaty przed wieloma patogenami.
TRUSKAWKI wykazują dynamiczny rozwój wegetatywny, a te przykryte włókninami już kwitną. Do regeneracji po przymrozkach lub uszkodzeniach herbicydowych proponujemy mieszaninę: ProHorti Micro Mg 4-5kg/ha+ ImPROver 1 l/ha + superfifty 1-2 l/ha. CHOROBY: Plantivax/Vaxiplant 1 l/ha – zapobiega szarej pleśni, mączniakowi i plamistościom liści truskawek. Discus 0,3kg/ha można stosować na widoczne problemy z mączniakiem. Scorpion 1 l/ha jest mocnym rozwiązaniem na problemy antraknozy, mączniaka, białej plamistości liści i in chorób.

WARZYWA

Ostanie dni kwietnia przywitały Nas przymrozkami [zdj. nr 1] Duża dynamika temperatur [zdj.2] sprawia, że nasadzenia wczesnych odmian kapustnych oraz cebuli z dymki przeżywają stres fizjologiczny .Obserwujemy uszkodzenia tkanki liścia oraz skręcenia zczypioru/blaszki liściowej. [zdj. nr 3]