PROCAM Agronomia Sukcesu > Aktualności > Aktualności > Komunikat fitosanitarny – 21.04.2023 r.

Komunikat fitosanitarny – 21.04.2023 r.

PROGNOZA POGODY

Ostani tydzień 14-20 kwietnia minął pod znakiem ciepłej pogody przekrapianej deszczem. Temperatury w całym kraju wslazywały wartość 15-17 0C. Dla przykłądu – dane ze stacji Łowicz [rys. nr 1]. Taka temperatura sprzyja rozwojowi chorób grzybowych rzepaku. Modele chorobowe wskazują, że jest duża presja ze strony mączniaka prawdziwego orazseptoriozy paskowanej a także zanotowano poczatek tworzenia się apotecjów (owocniki ) zgnilizny twardzikowej – choroby o dużym znaczeniu gospodraczym w uprawach oleistych [rys. 2,3].

Jeszcze do końca tygodnia (23.04 br) . przewidywana jest ciepła wiosenna pogoda, ale już od przyszłego tygodnia ponowne ochłodzenie do 8 C.

NAWOZY SPECJALISTYCZNE

Optymalny stan odżywienia roślin jest kluczem w osiąganiu wysokich ilościowo i jakościowo plonów. Tegoroczna wiosna nie zawsze pozwalała efektywnie dokarmić dolistnie rośliny ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne. Jeśli do tego dodamy, niewystarczające nawożenie posypowe, wynikające również z ograniczonej dostępności nawozów oraz ich cen, na polach możemy zaobserwować bogatą paletę symptomów niedożywienia roślin w składniki pokarmowe. Mimo, że uwidoczniony niedobór makro lub mikroelementu będzie skutkować obniżeniem potencjału plonowania, to szybkie jego dostarczenie pozwoli ograniczyć straty ( IDENTYFIKACJA ).

ZBOŻA OZIME 

Na 20.04.2023 zboża wyglądają bardzo dobrze. W wielu miejscach przeszły obfite opady przez co wzrost plantacji jest bardzo intensywny. Fazy pszenic wczesnych osiągnęły 32/33 BBCH podobnie jak jęczmiona ozime a późniejsze pszenice mają faze 31 BBCH. Przez zmienną pogodę nawarstwiło się wiele zabiegów i jest to ostatni moment na regulacje wielu plantacji tym bardziej że po niedzieli pogoda ma się znowu pogorszyć. Gęste, dobrze rozkrzewione łany narażone są na infekcję Blumeria graminis sprawcy mączniaka prawdziwego oraz grzybów Septoria spp. sprawcy septorioz. Dlatego stosując zabiegi fungicydowe powinniśmy pamiętać o dodaniu morfolin i proquinazidu w celu zwalczenia i zapobiegnięcia mączniakowi prawdziwemu oraz układąc zabiegi T1 budować go na protiokonazolu i boskalidzie, które oprócz doskonałego działania na choroby podstawy źdźbła bardzo dobrze ograniczają rozwój septorioz. Wyższe temperatury końcem tygodnia przyczyniły się także do wylotu chrząszczy skrzypionek w tym szczególnie skrzypionki zbożowej dlatego też warto pamiętać o dodatku insektycydów z grupy pyretroidów do zabiegów w celu ograniczenia nalotów i żerowania tych stonek.

RZEPAK OZIMY 

W dalszym ciągu rzepaki utrzymują się w bardzo dobrej kondycji szczególnie fizjologicznej. Pelny turgor i dobre wybarwienie chlorofilowe liści jak i pędów będzie wymagało na pewno od nas skutecznej ochrony zarówno przed szkodnikami jak i chorobami oraz zwrócenia uwagi na odpowiednie wykarmienie roślin. Jednak oczywiście lokalnie mamy pola chociażby z brakami siarki jak i molibdenu czy egzemplarze pzremrożone i z dużym prawdopodobieństewem wystąpienia padlinożernej szarej pleśni. Jeżeli jesteśmy przy patogenach to także stare liście mocno uwodnione zainfekowane są suchą zgnilizną kapustnych. Przy tak dużym uwodnieniu gleby jak i powietrza mamy możliwość obserować dynamiczne kurczenie się się i rozprzestzrenianiae się zarodników konidialnych z owocników. Co do szkodników to jak już wielkrotnie pisaliśmy mamy na ukończeniu chowacze a szczególnie chowacza czterozębnego ( chowacz podobnik prognozujemy pierwsze wylkoty w środku przyszłego tygodnia ). Co do słodyszka rzepakowego to mamy z dnia nadzień od zachodu i południa w kierunku wschodu coraz więsze ilościowo naloty a ponieważ pogoda wstrzymuje proces kwitnienia ten rok możebyć rokiem duzych problemów z żerowaniem tych małych acz zjadliwych szkodników. Biorąc pod uwage jednak dość intensywne przyrosty i nadchodzące przymrozki proszę zwrocić uwagę na wzdłużne pękania pedów, które mogą być przyczynkliem infekcji chorób grzybowych. Jak już się doczytaliście co do prognozy pogody to potwierdzamy że ponad normatywne opady wody w tym roku mogą przyspieszyć termin wytworzenia się apotecji zgnilizny twardzikowej co będzie miało przełożenie na wcześniejsze infekcje tym tak groźnym patogenem.

BURAKI

W większości rejonów Polski siewy buraka cukrowego zmierzają ku końcowi. Są rejony Polski gdzie poprzez nadmierne uwilgotnienie ziemi, siewy się opóźniają ale do końca kwietnia raczej będą zakończone. W rejonach gdzie zasiano buraki w pierwsze dekadzie kwietnia lub w marcu przed dużymi przymrozkami buraki już wzeszły. Uwilgotnienie gleby jest wysokie, dlatego zabiegi herbicydowe z substancjami działającymi doglebowo są wskazane. (metamitron, etofumesat). Tam gdzie siewki buraka jeszcze nie są na wierzchu, można rozważyć zastosowanie glifosatu wraz z metamitronem. Aby było to bezpieczne to max 5-6 dni od zasiewu i nasiona muszą być przykryte. Pierwsze chwasty jakie pojawiły się na plantacjach to samosiewy rzepaku, w momencie gdy większość buraków wzeszła koniecznie wykonujemy pierwszy zabieg herbicydowy z dodatkiem insektycydu. Plantacje należy lustrować , szczególnie pod kątem szkodników ( pchełki, szarek komośnik). Na wielu plantacjach jest różna sytuacja z zachwaszczeniem, bazowa mieszanina na pierwszy zabieg Isotak 0,2 l + Domino 1,0 l (samosiewy rzepaku, wschodząca komosa) + Betasana 1,2 + Oblix 0,3 l (przytulia czepna).

ZIEMNIAKI

Tegoroczna wiosna jest bardzo specyficzna dla ziemniaczanych upraw. Obecnie w niektórych rejonach borykamy się z nadmiarem wody! Natomiast pomimo przerw w sadzeniu spowodowanych opadami coraz więcej ziemniaków znajduje się już w glebie – stosunkowo zimnej i mokrej – perfekcyjne środowisko dla rizoktoniozy ziemniaka. Materiał niezmiennie, koniecznie zaprawiamy produktami Moncut lub Allstar.

W niektórych gospodarstwach „zaraz za sadzarką” trzeba będzie wyjechać z opryskiwaczem i zwalczać chwasty. Szczególna zmora – komosa biała. Mamy bardzo kompletne i doskonałe

rozwiązania, które dobieramy indywidualnie do plantacji Waszych klientów. Pamiętamy jednak o złotych zasadach Działu Ziemniaka, czyli sprawdzeniu wrażliwości odmiany na metrybuzynę oraz stosując Racer (flurochloridon) ziemniaki muszą być przykryte około 7 cm warstwą gleby. Rewelacyjnym rozwiązaniem będzie także tworzenie mieszanin herbicydowych o Proman (metobromuron).

W SADACH i JAGODNIKACH

WIŚNIE – ciągle są w fazie wegetatywnego rozwoju bez objawów występowania szkodników.
CZEREŚNIE znajdują się w fazie białego pąka, a odmiany wczesne zaczynają kwitnąć.
MORELE kończą kwitnienie. Zapowiada się słaba plonotwórczość z uwagi na duże straty kwiatów z powodu uszkodzeń mrozowych.

GRUSZE w fazie zielonęgo pąka i białego pąka. Na południu kraju zaczyna się okres kwitnienia odmian wczesnych. JABŁONIE w fazie zielonego pąka, ale Idared cząsto już w fazie różowego pąka.
PORZECZKI CZARNE wchodzą w okres kwitnienia.
TRUSKAWKI wykazują dynamiczny rozwój wegetatywny, a te przykryte włókninami już kwitną.

Siewy warzyw cebulowych dobiegają końca. Jak wspomnieliśmy w poprzednim komunikacie, łączymy je z zabiegami herbicydowymi na bazie. pendimetaliny, aklonifenu oraz dimetenamidu-P. Cebula zasiana 2 -3 tygodnie temu zaczyna dopiero kiełkować, pojawia się zachwaszczenie w fazie siewek, dlatego niezbędne są zabiegi herbicydowe na bazie glifosatu przezd jej wschodami [zdj. nr 1,2] Kondycja cebuli ozimej jest zadowalajaca. Widoczne w niewielkim stopniu uszkodzenia szczypioru po chłodach, brak objawów mączniaka rzekomego, stemphylium czy też alternariozy [zdj. nr 3]. Według modeli chorobowych, znaczenie mączniaka rzekomego, stemphylium, alternariozy  wzrasta . Największe zagrożenie na Pomorzu do średniego w Centralnej Polska i Południowej Polsce ) [rys. nr 1-3] Widoczne poajwające się chwasty zimujące (gwiazdnica pospolita, fiołek pospolity, przetacznik bluszcykowy -zdj. nr 4).

Połowa kwietnia to termin sadzenia odmian wczesnych warzyw kapustnych. Znaczna większość jest zaprawiona insektycydem Verimark jako optymalnym rozwiązaniem ochrony roślin przed śmietką kapuścianą. Zwłaszcza na plantacjach nie zaparwionych, powinny byś stawiane od połowy kwietnia pułapki zapachowo pokarmowe, monitorujące lot muchówki śmietki kapuścianej.

Termin siewu marchwi przypada wiosną. Należy wspomnieć, że marchew ma mniejsze wymagania odnośnie podłoża i choć też wschodzi wolno, to jednak szybciej od pietruszki. Dobry wybór stanowiska to podstawa sukcesu.

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu.