PROCAM Agronomia Sukcesu > Aktualności > Aktualności > Komunikat FITO Agronomów PROCAM – 08.01.2025

Komunikat FITO Agronomów PROCAM – 08.01.2025

Szanowni Państwo,

Agronomowie PROCAM komunikują, że na zachodzie naszego pięknego kraju mieliśmy niemal przedwiośnie. Warto zwrócić uwagę, że w ciągu ostatnich dwóch lat wyloty chowaczy łodygowych miały miejsce już w połowie stycznia. W związku z tym, warto być czujnym na nadchodzące zmiany, zarówno fenologiczne, jak i te dotyczące wylotów Chowacza Czterozębnego.

Przypominamy, że w ostatnich latach szkodliwe chrząszcze w takich warunkach nie nalatują intensywnie, co wpływa na ograniczoną skuteczność żółtych naczyń. W takich przypadkach lepszym rozwiązaniem jest stosowanie czerpaka entomologicznego. Na poniższym zdjęciu prezentujemy nasze wystawione naczynia w województwie dolnośląskim, powiat legnicki, gmina Legnickie Pole, Nowa Wieś Legnicka.

Kilka praktycznych wskazówek dotyczących żółtych naczyń:

  • Umiejscowienie: Żółte naczynia należy umieszczać na polu w odległości około 20 m od brzegu, w kierunku źródeł nalotu szkodników, takich jak lasy, zadrzewienia czy krzewy.
  • Przykrywka: Na rynku dostępne są żółte naczynia z przykrywką (sitkiem). Jeśli naczynie nie jest przykryte, należy przewiercić małe otwory kilka centymetrów poniżej krawędzi, aby zapobiec wylewaniu się płynu lub wody podczas opadów.
  • Wypełnienie: Naczynie wypełniamy wodą lub odpowiednim płynem do ¾ jego objętości.
  • Zimowy płyn: W okresie wczesnej wiosny, gdy możliwe są nocne spadki temperatur poniżej 0°C, należy wypełnić naczynie zimowym płynem do spryskiwaczy.
  • Opady: W przypadku opadów, należy wylać zmieszaną mieszankę płynu i wody oraz uzupełnić płyn w pojemniku.
  • Wiosenny płyn: Gdy wiosną nie ma już ryzyka nocnych przymrozków, naczynia należy wypełnić wodą z niewielką ilością płynu zmniejszającego napięcie powierzchniowe (np. płynu do naczyń), aby złapane owady nie wydostały się z pułapki.
  • Wzrost roślin: Naczynia należy podnosić wraz ze wzrostem roślin, tak aby znajdowały się na wysokości łanu.

Regularny monitoring naczyń jest niezbędny. Najlepiej przeprowadzać go o stałej porze, np. w południe, aby uzyskać spójne wyniki.

Zachęcamy do czujności i skutecznego monitoringu!