Insektycydy

Insektycydy środki owadobójcze

W ofercie handlowej PROCAM Polska znajdą Państwo znane na rynku środki owadobójcze o różnych formulacjach polecane przez cenionych producentów krajowych i zagranicznych w przystępnej cenie. Te insektycydy przeznaczone do zwalczania groźnych szkodników w uprawach rolniczych, sadowniczych, warzywniczych, a także w szkółkach drzew i krzewów owocowych oraz leśnych zapewniają skuteczną ochronę roślin przed szkodnikami. Stosowanie sprawdzonych środków ochrony roślin znajdujących się w ofercie PROCAM pozwoli wyeliminować zagrożenie ze strony organizmów szkodliwych i jednocześnie pomoże Państwu uzyskać wysokie i dobre jakościowo plony. Insektycydy oferowane przez PROCAM to preparaty, które na roślinie wykazują działanie powierzchniowe, kontaktowe i wgłębne. Działanie insektycydów polega na wnikaniu substancji czynnych do roślin i ich dalszemu przemieszczaniu się do poszczególnych ich części wraz z sokami. Następnie środek w szybkim czasie powoduje śmierć owada. Wybierz skuteczny środek, który wyróżnia atrakcyjna cena.

Insektycydy – środki owadobójcze

Insektycydy to zaliczane do pestycydów owadobójcze środki ochrony roślin, pomagające w zwalczaniu szkodników niszczących uprawy rolnicze, sadownicze czy warzywnicze. Działanie preparatów owadobójczych opiera się na eliminowaniu niechcianych owadów z upraw poprzez ograniczenie ich rozrodu, odstraszanie lub trucie. 

Środki owadobójcze układowe i powierzchniowe

Insektycydy mogą działać na 3 sposoby, w zależności od zamierzonego efektu.

Dzielimy je na:

  • insektycydy powierzchniowe – działają na szkodniki jedynie na powierzchni rośliny;
  • insektycydy układowe (insektycydy systemiczne) – wnikają w soki rośliny, które transportują preparat do jej wszystkich części;
  • insektycydy wgłębne – przedostają się w głąb tkanek rośliny, skąd nie są przemieszczane.

Rodzaje insektycydów

  • insektycydy kontaktowe – wnikają do organizmu owadów przy bezpośrednim kontakcie z substancją czynną insektycydu;
  • insektycydy żołądkowe – szkodniki spożywają je wraz z rośliną opryskaną preparatem;
  • insektycydy gazowe – przedostają się do organizmu owadów podczas oddychania;
  • insektycydy łączone.

Środki do zwalczania owadów – substancje czynne

Insektycydy różnią się właściwościami ze względu na składniki aktywne zawarte w ich składzie. Wyróżniamy:

Insektycydy fosforoorganiczne (organofosforowe)

Większość z nich jest toksyczna, jednak ich okres karencji jest krótszy niż w przypadku pozostałych preparatów owadobójczych. Nie rozpuszczają się w wodzie, a w tłuszczach i związkach organicznych, ale ulegają szybkiemu rozkładowi w roślinie i glebie. Nie zagrażają również zwierzętom.

Insektycydy chloroorganiczne

Rozpuszczalne w tłuszczach i związkach organicznych kumulują się w środowisku naturalnym oraz w organizmach. Są toksyczne dla ludzi. Wykazują działanie kontaktowe, wpływając na układ pokarmowy oraz oddechowy.

Karbaminiany i ditiokarbaminiany

Ze względu na wysoką skuteczność i niewielką toksyczność, są najczęściej wybieranymi substancjami czynnymi insektycydów. Działają na owady przez układ pokarmowy, ulegając szybkim przemianom metabolicznym i wydaleniu.

Insektycydy nowej generacji

Do tej grupy należą substancje polichlorowe, neonikotynowe i pyretroidy oraz insektycydy o prostym składzie jak tlenek wapnia czy nikotyna.

Kiedy stosować insektycydy?

Opryski na owady należy wykonywać, dopiero kiedy insekty przekroczą próg szkodliwości. Oznacza to, że nie należy stosować insektycydów, kiedy ich liczebność jest niska. Aby zastosować preparat owadobójczy w odpowiednim momencie, warto monitorować ilość szkodników np. za pomocą tablic lepowych czy pułapek feromonowych.

Jak stosować insektycydy?

Najistotniejszym krokiem przed opryskiem owadobójczym jest prawidłowe rozpoznanie szkodników oraz ich liczebności. Jest to podstawowa wiedza, bez której zabieg może okazać się nieskuteczny.

Po zidentyfikowaniu intruzów należy dobrać insektycyd adekwatny do gatunku szkodnika oraz jego właściwą dawkę – zbyt mała nie przyniesie oczekiwanego efektu, a zbyt duża może zagrażać środowisku naturalnemu.

Warto pamiętać, że owady zazwyczaj uodparniają się na stosowane środki owadobójcze, dlatego nie powinno stosować się preparatu z tą samą substancją czynną rok po roku.

W jakiej temperaturze stosować insektycyd?

Aplikacja preparatów owadobójczych nie powinna przebiegać ani podczas mrozów czy upałów, ani w trakcie intensywnych opadów deszczu. Optymalna temperatura do zabiegu to około 15°C.

Środki owadobójcze – bezpieczeństwo

Aby oprysk owadobójczy był w pełni bezpieczny, należy go wykonywać podczas bezwietrznej pogody, z dala od zbiorników wodnych. Insektycydy warto stosować w godzinach wieczornych lub wczesnorannych, by chronić owady zapylające przed potencjalnym zatruciem. Odpowiedzialne wykonanie zabiegu wymaga również prawidłowej ochrony skóry i dróg oddechowych oraz bezwzględnego przestrzegania okresu karencji.

Stosując preparaty owadobójcze zgodnie z zaleceniami producenta, nie trzeba się martwić o poziom bezpieczeństwa.

Czy insektycydy można łączyć z herbicydami?

Mieszanie ze sobą poszczególnych preparatów rolniczych pozwala na optymalizację kosztów. Jednak nie wszystkie środki można używać wspólnie. Środków owadobójczych nie należy mieszać z nawozami oraz herbicydami, w szczególności z tymi zawierającymi fosfor w składzie. Możliwe jest ich łączenie z fungicydami, jednak należy zwracać uwagę na zgodność poszczególnych substancji, aby ich działanie nie zaburzało się wzajemnie.

Skuteczne środki owadobójcze od PROCAM

Insektycydy nie tylko eliminują niechciane owady, ale również ograniczają ich rozmnażanie, poprawiając tym jakość plonów.

W szerokim asortymencie dystrybutora Procam można znaleźć insektycydy do stosowania zarówno w uprawach rolniczych, jak i sadowniczych czy ogrodowych. Dostępne środki owadobójcze zwalczają takie insekty jak:

  • ślimaki,
  • mrówki,
  • przędziorki,
  • wciornastki,
  • mszyce,
  • chowacze,
  • pchełki, 
  • stonka ziemniaczana,
  • skrzypionki,
  • słodyszki,
  • szkodniki łuszczynowe.

Źródła

  • Mlodecki H., Poglądy na mechanizm działania nowoczesnych środków owadobójczych. Roczniki Państwowego Zakładu Higieny. 1959, 10 (3). 
  • Michel M., Neonikotynoidy – insektycydy systemiczne w ochronie roślin. Progress in Plant Protection. 2020. 
  • Hurej M., Sniezko R., Wpływ wybranych pestycydów na fotosyntezę i plon roślin chronionych. Postępy Nauk Rolniczych. 1986, 33 (4).
  • Micinski B., Ruszkiewicz M., Zwalczanie mszycy śliwowo-chmielowej (Phorodon humuli Schr.) za pomocą preparatów doglebowych. Prace Naukowe Instytutu Ochrony Roślin. 1979, 21 (1).
  • Dzięgielewska M., Kaup G., Skuteczność chemicznego zwalczania szrotówka kasztanowcowiaczka insektycydami z grupy inhibitorów biosyntezy chityny metodą doglebowej aplikacji i mikroiniekcji. Proceedings of ECOpole. 2007, 1 (1/2). 
  • Malinowski H., Wpływ ważniejszych czynników na aktywność owadobójczą insektycydów stosowanych w ochronie lasu. II. Insektycydy do stosowania naziemnego i z powietrza. Sylwan. 2000, 144 (11), s. 43-54. 
  • Malinowski H., Wpływ ważniejszych czynników na aktywność owadobójczą insektycydów stosowanych w ochronie lasu. I. Insektycydy doglebowe. Sylwan. 2000, 144 (09), s. 89-100.
  • Szczepanska K., Skuteczność działania nowych insektycydów stosowanych doglebowo przeciwko śmietce cebulance (Hylemyia antiqua Meig.). Prace Naukowe Instytutu Ochrony Roślin. 1987, 28 (1/2). 

Wyświetlanie wszystkich wyników: 21