Zboża jare

Zboże jare do siewu – kwalifikowany materiał siewny

Choć zboża niepodzielnie królują w strukturze zasiewów, to popularność odmian jarych nie jest zbyt duża. Mają one jednak szereg zalet, które mogą skłonić rolników do sięgnięcia choćby po jęczmień jary. Nasiona zbóż do siewu pochodzące z uznanych hodowli pozwalają na uzyskanie satysfakcjonujących plonów, a stosunkowo wygórowane wymagania wodne jęczmienia jarego są współcześnie niesłychanie istotne. Niedocenianym argumentem przemawiającym za tą uprawą są względy organizacyjne i logistyczne, bowiem decydując się na uprawę jęczmienia jarego, rozładowujemy nieco intensywność prac w gospodarstwie w najbardziej newralgicznych momentach. Ponadto jęczmień szybko schodzi z pola, więc jest on dobrym przedplonem choćby dla rzepaku ozimego.

Kiedy najlepiej siać zboża jare?

Siew zbóż jarych przeprowadza się gdy gleba ma temperaturę odpowiednią do wykiełkowania nasion (ok. 3–8°C). Zwracać należy uwagę na wilgotność i jakość gleby. Jare zboża są wrażliwe na niskie temperatury. 

Dobór odmian zbóż jarych

Odpowiedni plon uzyskamy poprzez prawidłowy dobór odmian zbóż jarych do danych warunków klimatycznych i glebowych. Odmian obecnie na rynku jest bardzo dużo. Różnią się m.in. odpornością na choroby i jakością nasion. Najlepiej wybierać odmiany sprawdzone, chociaż nowe odmiany wpływają na postęp hodowlany. Zwracajmy uwagę na warunki glebowe i klimatyczne, a także specyfikę gospodarstwa.

Zboża jare na słabe gleby

Na słabych glebach siejemy zboża jare, które najlepiej plonują bądź też mają mniejsze wymagania glebowe. Może to być pszenżyto jare, które cechuje tolerancja na niskie pH i wysoka plenność. Dostępne są również takie zboża jare jak jęczmień, które posiada odmiany dobre na słabe gleby o uregulowanym odczynie pH. Plonują one najlepiej w trudnych warunkach atmosferycznych, np. podczas suszy.

Ochrona zbóż jarych

Krótki okres wegetacji przekłada się na większą wrażliwość. Zboża jare są podatne na ekstremalne warunki pogodowe i zagrażać im może wiosenny przymrozek. Aby uzyskać możliwie najwyższy plon o dobrych parametrach, liście muszą być zdrowe przez cały okres wegetacji. Ochrona zbóż jarych polega na zaprawianiu nasion i opryskiwaniu uprawy. Stosujmy fungicydy o zróżnicowanym składzie chemicznym w celu zapobiegania uodpornieniu się patogenów. 

Zaprawianie zbóż jarych

W celu ochrony przed chorobami odglebowymi stosujemy fungicydy na zboża jare w formie zaprawy. Pozwala to na ochronę roślin przed chorobami od samych wschodów.

Chwasty w zbożu jarym

Odchwaszczanie zbóż jarych musi być precyzyjnie prowadzone ze względu na szczególną podatność zbóż na konkurencję we wczesnych fazach rozwojowych. Chwasty w zbożach jarych to m.in. chwastnica jednostronna, owies głuchy, komosa biała czy rdest ptasi. 

Odchwaszczanie powinniśmy wykonywać możliwie najwcześniej, nawet od fazy 1 liścia. W przypadku wtórnego zachwaszczenia można wykonywać zabiegi herbicydowe nawet do liścia flagowego. Chwasty dwuliścienne w zbożach jarych należy zwalczać jak najwcześniej. Natomiast chwasty jednoliścienne wschodzą dość późno, w związku z czym należy bacznie obserwować plantację. Najważniejszy jest odpowiedni dobór środka chwastobójczego i zastosowanie go we właściwym terminie. 

Skracanie zbóż jarych

Skracanie zbóż jarych nie jest tak popularne jak w przypadku zbóż ozimych, ale może być również skuteczne. Zazwyczaj ograniczamy się do jednego zabiegu i podajemy mniejszą dawkę środka niż przy zbożach ozimych. Skracanie zbóż jarych ogranicza wyleganie, co jest istotne głównie przy jęczmieniu. 

Do skracania zbóż jarych stosujemy m.in. chlorek chloromekwatu i trineksapak etylu. Mieszanie substancji zwiększa skuteczność, należy jednak sprawdzić, czy producent dopuszcza taką możliwość w etykiecie produktu.

Ceny nasion zbóż jarych

Ceny poszczególnych odmian zbóż jarych mogą się różnić zależnie od gatunku i ich indywidualnych cech. Ponadto na cenę mają wpływ wielkość opakowania i miejsce zakupu.

Nasiona zbóż jarych do siewu

W naszej bogatej ofercie znajduje się wysokiej jakości kwalifikowany materiał siewny zbóż jarych. Są to najpopularniejsze odmiany uprawiane w kraju. Oferujemy nasiona zbóż jarych, przeznaczone do wysiewu na różnych stanowiskach. Kwalifikowany materiał siewny zapewnia lepsze kiełkowanie, zdrowe siewki oraz mniejsze ryzyko wystąpienia chorób w całym okresie wegetacji. Przekłada się to na znacznie lepsze parametry jakościowe ziarna, co finalnie pozwala na uzyskanie wyższych cen w skupie.