PROCAM Agronomia Sukcesu > Szkodniki > Turkuć podjadek

Turkuć podjadek
Szkodniki

Gryllotalpa gryllotalpa

Turkuć podjadek – charakterystyka

Turkuć podjadek jest owadem prostoskrzydłym, należącym do rodziny turkuciowatych.

Objawy występowania turkucia podjadka

Zarówno larwa turkucia podjadka, jak i dorosły osobnik drążą w ziemi tunele, co powoduje unoszenie młodych roślin, które następnie więdną i obumierają. Gryzą i niszczą również części podziemne roślin. Obecność gniazd turkucia można rozpoznać po nieznacznie uniesionej ziemi. Dodatkowo sąsiednie rośliny mają osłabiony wzrost i usychają.

Jak rozpoznać turkucia podjadka?

Turkuć podjadek ma dużą głowę z czułkami oraz charakterystycznym gryzącym aparatem gębowym, wyposażonym w silne żuwaczki. Owad ma silnie rozwinięty przedtułów z silnymi, łopatowatymi odnóżami. Odwłok ma kształt walcowaty i wyposażony jest w dwie pary skrzydeł – przednie są krótkie i skórzaste, a tylne, bardziej rozwinięte, są błoniaste i pergaminiaste.

Turkuć podjadek – jak wygląda?

Turkuć podjadek posiada krępy, walcowaty tułów o barwie brunatnej osiągający 30–60 mm. Larwa turkucia podjadka jest początkowo biała, bezskrzydła, a z czasem ciemnieje.

Okres i miejsce występowania turkucia podjadka

Osobniki dorosłe turkucia podjadka pojawiają się zazwyczaj w okresie od maja do jesieni.

Kiedy może się pojawić turkuć podjadek?

Turkuć podjadek preferuje temperatury 20–25°C. Najczęściej pojawia się na terenach wilgotnych, czy też w szklarniach. 

Turkuć podjadek – szkodliwość

Turkuć podjadek podgryza korzenie roślin uprawnych. Szczególnie podatne na jego ataki są młode siewki oraz warzywa o delikatnych korzeniach. Może on również przenosić takie choroby grzybowe i bakteryjne, jak zgnilizna korzeni czy mączniak rzekomy.

Turkuć podjadek – zwalczanie

Wilgotne środowisko, bogate w organiczne substancje jest dla turkucia podjadka idealnym schronieniem i źródłem pożywienia. Dlatego też jednym z najskuteczniejszych sposobów zwalczania turkucia podjadka jest zastosowanie pułapki z końskim obornikiem. Polega na wykopaniu niewielkich dziur w ziemi i umieszczenie w nich obornika, a następnie jego usunięcie, gdy szkodnik się zadomowi. Oprócz tego, by pozbyć się turkucia, można postawić na odpowiednio dobrane preparaty chemiczne.

Jakie uprawy atakuje turkuć podjadek?

Turkuć podjadek żeruje w glebie, dlatego też może się pojawić w większości upraw, jednak szczególnie często pojawia się w uprawach roślin okopowych.

Cykl rozwojowy turkucia podjadka

Turkuć podjadek zimuje w glebie, gdzie w okresie od czerwca do lipca samica składa jaja na głębokości 10–20 cm. Jedna samica turkucia podjadka może złożyć 150–500 jaj, z których po 7–21 dniach wykluwają się larwy turkucia podjadka. W ciągu roku rozwija się 1 pokolenie.

Jakie są przyczyny rozwoju turkucia podjadka?

Rozwojowi turkucia podjadka sprzyjają wilgotne i ciepłe warunki.

Jakie są skutki rozwoju turkucia podjadka?

Nadmierna populacja turkucia podjadka może doprowadzić do znacznych strat w plonach. 

Czytaj więcej