PROCAM Agronomia Sukcesu > Szkodniki > Słodyszek rzepakowy

Słodyszek rzepakowy
Szkodniki

Meligethes aeneus

Słodyszek rzepakowy – charakterystyka

Słodyszek rzepakowy to niewielki chrząszcz z rodziny łyszczynkowatych o długości 2–3 mm, żerujący na pąkach rzepaku.

Objawy występowania słodyszka rzepakowego

W fazie zwartych pąków kwiatowych słodyszek rzepakowy żeruje na pąkach, powodując ich żółknięcie, zasychanie i opadanie, co może prowadzić do obniżenia plonu rzepaku. Kiedy kwiaty są rozwinięte – słodyszek wyjada jedynie pyłek kwiatowy, zazwyczaj pozostawiając zalążnie nieuszkodzone. 

Słodyszek rzepakowy – rozpoznanie

Słodyszek rzepakowy jest trudny do rozpoznania ze względu na niewielki rozmiar. Jego charakterystyczną cechą jest metaliczny połysk. Larwy są wydłużone, w odcieniach bieli z ciemniejszą głową i osiągają do 4 mm.

Jak wygląda słodyszek rzepakowy?

Słodyszek rzepakowy ma wydłużone ciało o długości 2–3 mm. Jego ubarwienie może być zielone, brązowe lub metaliczne. Charakterystyczną cechą są czarne smugi na pokrywach.

Okres występowania słodyszka rzepakowego

Naloty słodyszka rzepakowego rozpoczynają się już w marcu lub kwietniu i mogą trwać do maja. Pojawienie się szkodnika najczęściej przypada na fazę zwartego pąka rzepaku.

W jakich warunkach pojawia się słodyszek rzepakowy?

Przy temperaturze gleby sięgającej 10°C, słodyszek rzepakowy opuszcza miejsce zimowego spoczynku, przenosząc się na żółte kwiaty. Kiedy temperatura powietrza przekroczy 15°C – słodyszek nalatuje na plantacje rzepaku.

Na czym polega szkodliwość słodyszka rzepakowego?

Słodyszek rzepakowy jest uważany za jednego z najgroźniejszych szkodników rzepaku. Jego żerowanie na pąkach kwiatowych może znacząco obniżyć plon rzepaku, co wpływa negatywnie na wydajność uprawy.

Słodyszek rzepakowy – zapobieganie

Aby zapobiec atakowi słodyszka rzepakowego, istotne jest staranne przyorywanie resztek pożniwnych, eliminacja zachwaszczenia, izolacja przestrzenna od innych upraw roślin kapustowatych, a także zbilansowane nawożenie. Ważne jest również regularne monitorowanie uprawy.

Zwalczanie słodyszka rzepakowego

Obecność słodyszka rzepakowego można monitorować za pomocą pułapek. Po przekroczeniu progu szkodliwości szkodnika należy zastosować odpowiednio dobrany środek na słodyszka rzepakowego.

Słodyszek rzepakowy – czym zwalczać?

Skuteczne środki na słodyszka rzepakowego często zawierają zazwyczaj związki z grupy pyretroidów lub neonikotynoidów.

Jakie uprawy atakuje słodyszek rzepakowy?

Słodyszek rzepakowy żeruje na roślinach rzepaku, ale może również występować na innych roślinach z rodziny kapustowatych, w tym chwastach.

Słodyszek rzepakowy – cykl rozwojowy

Słodyszek rzepakowy nalatuje na plantacje rzepaku wiosną. Samice składają jaja w pąkach kwiatowych. Z nich po 2–5 tygodniach wykluwają się larwy, które przepoczwarzają się w glebie. Nowe pokolenie żeruje na rzepaku niedługi czas, by udać się na zimowy spoczynek.

Przyczyny rozwoju słodyszka rzepakowego

Przyczyną rozwoju słodyszka rzepakowego jest nieodpowiednia agrotechnika oraz obecność upraw innych roślin kapustowatych w najbliższej okolicy.

Jakie są skutki rozwoju słodyszka rzepakowego?

Uszkodzenia powodowane przez słodyszka rzepakowego mogą doprowadzić do straty w plonie sięgającej nawet 80%.

Czytaj więcej