Ślimaki
Szkodniki

Ślimaki – szkodniki roślin uprawnych

Większość ślimaków jest roślinożerna, przez co są uznawane za szkodniki roślin uprawnych. Mimo to istnieją także gatunki drapieżne i padlinożerne. W Polsce najczęściej występują:

  • śliniki (ślimak luzytański i wielki),
  • pomrowy (pomrów wielki),
  • pomrowiki (pomrowik plamisty).

Objawy występowania ślimaków

Oznaki obecności ślimaków można rozpoznać po takich uszkodzeniach roślin, jak wygryzione nieregularne dziury w liściach, owocach, czy korzeniach warzyw. Dodatkowo w miejscach żerowania ślimaków można zauważyć charakterystyczny śluz.

Jak wygląda ślimak?

Ślimaki lądowe pełzają dzięki silnym mięśniom nogi, pokrytej śluzem. Mają dwie pary czułków z oczami, które reagują na światło. Pod głową mają otwór gębowy wyposażony w tarkę. Występują zarówno ślimaki nagie, jak i z muszlą.

Okres i miejsce występowania ślimaków

Ślimaki są aktywne głównie w nocy, a w ciągu dnia chowają się w wilgotnych zakamarkach. Największe zniszczenia wyrządzają podczas kiełkowania i wschodów roślin.

Kiedy mogą się pojawić ślimaki?

Ślimaki największe spustoszenie powodują wiosną, kiedy nasłonecznienie jest niskie, a wilgotność powietrza jest bardzo wysoka. Najlepsze do żeru temperatury mieszczą się w zakresie 10–20°C. 

Ślimaki – szkodliwość

Ślimaki żerują na wszystkich częściach roślin, szczególnie w ich początkowych fazach rozwoju, gdy nie są odporne na uszkodzenia.

Ślimaki – zapobieganie

Aby zapobiec rozwojowi ślimaków, należy przyorywać resztki pożniwne, a także wykaszać okoliczne rowy, które mogą stanowić schronienie dla ślimaków. Warto również przekopywać podłoże, co obniży wilgotność gleby. Wczesny siew i aplikacja wapna gaszonego także mogą przyczynić się do minimalizacji strat powodowanych przez ślimaki.

Zwalczanie ślimaków

Do zwalczania ślimaków wykorzystuje się zazwyczaj odpowiednio dobrane środki chemiczne bądź pułapki. Do walki ze ślimakami mogą się również przydać naturalni wrogowie ślimaków np. jaszczurki, ropuchy, krety, jeże, ptaki, czy drapieżne chrząszcze.

Jakie uprawy atakują ślimaki?

Ślimaki mogą pojawić się w niemal wszystkich roślinach uprawnych. Atakują również rośliny ozdobne, zarówno na polu, jak i pod osłonami.

Ślimaki – cykl rozwojowy

Niektóre ślimaki są hermafrodytami, czyli do rozmnażania są samowystarczalne, gdyż posiadają cechy obu płci. Ślimaki lądowe składają jaja osłonięte skorupką, z kolei ślimaki wodne składają jaja w kokonach, z których wylęgają się larwy jajowe, a następnie młode ślimaki.

Jakie są przyczyny rozwoju ślimaków?

Sprzyjające warunki do rozwoju ślimaków są kiedy temperatura powietrza jest umiarkowana, a wilgotność bardzo wysoka. Ponadto do ich pojawienia przyczynia się pozostawianie resztek pożniwnych oraz duże zachwaszczenie plantacji i otaczających terenów.

Jakie są skutki rozwoju ślimaków?

Plaga ślimaków może spowodować spore zniszczenia w uprawach. Najbardziej narażone są młode rośliny, które mogą zostać całkowicie zniszczone. Są groźne również dla roślin ozdobnych.

Czytaj więcej