PROCAM Agronomia Sukcesu > Choroby > Rdza brunatna zbóż i traw

Rdza brunatna zbóż i traw
Choroby

Puccinia recondita

Rdza brunatna – charakterystyka

Rdza brunatna to groźna choroba grzybowa zbóż, która na skutek pogorszenia wydajności fotosyntezy, może spowodować pogorszenie wysokości i jakości plonu.

Jak rozpoznać rdzę brunatną?

Rdza brunatna zbóż początkowo objawia się rdzawobrązowymi, owalnymi skupiskami plam. Często jest mylona z rdzą żółtą, jednak ta tworzy skupienia rozmieszczone w pasowo.

Rdza brunatna – objawy choroby

Jesienią i wczesną wiosną na górnej stronie liści powstają pojedyncze plamy, które z czasem zlewają się w owalne skupienia w kolorze rdzawobrązowym, często otoczone jasnym obrzeżem. Przed kwitnieniem objawy infekcji to ciemnobrązowe skupienia zarodników, które rozwijają się pod epidermą liścia, spowalniając rozwój roślin.

Jak wygląda rdza brunatna?

Chlorotyczne plamy przekształcające się w rdzawobrązowe skupienia charakterystyczne dla rdzy brunatnej. Ciemnobrązowe grupy zarodników pojawiają się krótko przed kwitnieniem.

Okres i miejsce występowania rdzy brunatnej 

Rdza brunatna najlepiej się rozwija podczas ciepłej pogody z rosą na powierzchni liści, zazwyczaj po fazie strzelania w źdźbło, jednak może wystąpić we wszystkich fazach rozwojowych roślin.

Kiedy może się pojawić rdza brunatna?

Idealne warunki do rozwoju rdzy brunatnej panują w temperaturach z zakresu 0–12°C w nocy i 12–24°C w dzień.

Rdza brunatna  – szkodliwość

Rdza brunatna zmniejsza powierzchnię asymilacyjną liści, pogarszając efektywność fotosyntezy i zwiększając transpirację. Silne porażenie liści powoduje obniżenie wielkości i jakości plonu.

Rdza brunatna – zapobieganie

Aby zapobiec rozwojowi rdzy brunatnej, warto stawiać na odmiany o mniejszej podatności na choroby, a także zboża ozime siać później, a jare wcześniej.

Rdza brunatna  – zwalczanie

Zwalczanie rdzy brunatnej opiera się na stosowaniu odpowiednio dobranych fungicydów. Należy je aplikować w odpowiednich momentach – w fazie krzewienia kiedy 10–15% roślin jest zainfekowanych, w fazie strzelania w źdźbło kiedy 10% roślin wykazuje objawy bądź w fazie kłoszenia roślin, kiedy infekcja jest widoczna na liściu flagowym i podflagowym.

Skuteczne środki na zwalczanie rdzy brunatnej

Aby środki na rdzę brunatną były skuteczne, należy stosować je zgodnie z zaleceniami producenta.

Jaki uprawy atakuje rdza brunatna?

Rdza brunatna pszenicy ozimej i jarej oraz żyta pojawia się najczęściej, jednak choroba może atakować również jęczmień i pszenżyto. Rdza brunatna żyta rozwija się później niż rdza brunatna pszenicy, ale przebiega intensywniej. Ponadto porażenie żyta przypada zazwyczaj na okres jesienny, przez co obniża zimotrwałość roślin.

Jakie są przyczyny rozwoju rdzy brunatnej?

Rozwojowi rdzy brunatnej sprzyja łagodna pogoda jesienią i zimą oraz ciepła i wilgotna wiosna. Porażeniu sprzyja obecność choroby w poprzednim roku, a także uprawa podatnych odmian.

Jakie są skutki rozwoju rdzy brunatnej?

Rdza brunatna prowadzi do przedwczesnego zasychania i obumierania roślin, co przekłada się na znaczny spadek plonów.

Czytaj więcej