PROCAM Agronomia Sukcesu > Szkodniki > Gnatarz rzepakowiec

Gnatarz rzepakowiec
Szkodniki

Atalia colibri, Athalia rosae

Gnatarz rzepakowiec – charakterystyka

Gnatarz rzepakowiec to błonkówka należąca do rodziny pilarzowatych. Jest powszechnym szkodnikiem, zasiedlającym m.in. uprawy rzepaku.

Objawy występowania gnatarza rzepakowca

Szkodliwym stadium gnatarza rzepakowca są larwy. Młodsze żerują po spodniej stronie liści, wygryzając małe otwory, natomiast starsze larwy niszczą liście od góry, pozostawiając jedynie główne nerwy. Nie naruszają łuszczyn. Kiedy roślina zostanie całkowicie zniszczona – przenoszą się na kolejną.

Jak rozpoznać gnatarza rzepakowca?

Dorosły osobnik gnatarza rzepakowca osiąga 6–8 mm długości i ok. 15 mm rozpiętości skrzydeł. Ma czarną głowę i odwłok pomarańczowy z czarnymi plamkami. Jaja gnatarza rzepakowca są barwy kremowej, kształtem przypominają fasolki. Larwa początkowo jest szarozielona, a z czasem ciemnieje. Ma łącznie 11 par odnóży – 3 pary odnóży tułowiowych i 8 odwłokowych.

Okres i miejsce występowania gnatarza rzepakowca

Gnatarz rzepakowiec atakuje uprawy głównie wiosną, ale może pojawić się również jesienią po wschodach rzepaku ozimego. Największe zagrożenie stwarza podczas upalnej i suchej pogody.

Gnatarz rzepakowiec – szkodliwość

Gnatarz rzepakowiec potrafi zniszczyć całą plantację w ciągu kilku dni. Jego próg szkodliwości w okresie wschodów to 1 gąsienica na 1 roślinie, natomiast na początku czerwca 4 larwy na 1 roślinie.

Gnatarz rzepakowiec – zapobieganie

Aby zapobiec rozwojowi gnatarza rzepakowca, należy przede wszystkim stosować odpowiednią agrotechnikę. Kluczowa jest izolacja przestrzenna od innych roślin kapustowatych, regularne zwalczanie chwastów oraz odpowiedni płodozmian. 

Gnatarz rzepakowiec – zwalczanie

Zwalczanie gnatarza rzepakowca opiera się na stosowaniu odpowiednio dobranych insektycydów. Ważne, by stosować je zgodnie z zaleceniami producenta.

Skuteczne środki na gnatarza rzepakowca

Środki na gnatarza rzepakowca zazwyczaj opierają się na substancjach aktywnych z grupy pyretroidów. Warto jednak pamiętać, że działanie insektycydów nie jest uzależnione wyłącznie od składu, dlatego przed zakupem należy zapoznać się z etykietą produktu.

Jakie uprawy atakuje gnatarz rzepakowiec?

Gnatarz rzepakowiec najczęściej pojawia się w rzepaku ozimym, jednak może również atakować inne rośliny z rodziny kapustnych. 

Gnatarz rzepakowiec – cykl rozwojowy

Larwy gnatarza rzepakowca zimują w glebie. Na przełomie maja i czerwca osobniki dorosłe nalatują na roślinę uprawną, a samice składają jaja wewnątrz tkanek roślin. Młode larwy gnatarza rzepakowca żerują po dolnej stronie liści przez ok. 3–4 tygodnie, a następnie schodzą do gleby, gdzie się przepoczwarzają.

Jakie są przyczyny rozwoju gnatarza rzepakowca?

Gnatarz rzepakowiec najczęściej rozwija się w uprawach w pobliżu innych roślin kapustnych, z nieodpowiednim płodozmianem. 

Jakie są skutki rozwoju gnatarza rzepakowca?

Nieodpowiednio zwalczany gnatarz rzepakowiec może zniszczyć całą plantację, ogołacając rośliny z liści.

Czytaj więcej