PROCAM Agronomia Sukcesu > Choroby > Chwościk buraka

Chwościk buraka
Choroby

Cercospora beticola

Chwościk buraka – opis

Chwościk buraka to choroba grzybowa, zaliczana do najgroźniejszych chorób buraków cukrowych oraz ćwikłowych. Objawy chwościka buraka przypominają brunatną plamistość liści bądź ramularię.

Objawy chwościka w burakach cukrowych i ćwikłowych

Na liściach zainfekowanych buraków pojawiają się beżowe plamy z czerwonymi obwódkami. Z czasem plamy łączą się, zwiększając swój rozmiar. Choroba zmniejsza powierzchnię asymilacyjną liści, co skutkuje ich opadaniem. Rośliny wytwarzają nowe listki, prowadząc do wydłużenia głowy korzeniowej i zmniejszeniem masy korzeniowej.

Jak rozpoznać chwościka buraka?

Porażone przez chwościka liście i łodygi mają jasne plamy z bordowymi obwódkami o średnicy 3–5 mm, które z czasem łączą się i zmieniają w nekrozy liści. Na obumarłych częściach można zauważyć czarne zarodniki.

Okres występowania chwościka w burakach

Chwościk buraka może pojawić się podczas całego okresu wegetacyjnego, jednak najczęstsze są infekcje w lipcu i na początku sierpnia. Choroba staje się groźniejsza po zwarciu się międzyrzędzi ze względu na zwiększoną wilgotność w łanie. Przewietrzanie utrudnia kiełkowanie zarodników konidialnych.

Kiedy może się pojawić chwościk w burakach?

Optymalne warunki do rozwoju chwościka buraka zapewnia wilgotna pogoda z wysokimi temperaturami w ciągu dnia, które w nocy nie spadną poniżej 15°C.

Chwościk buraka – szkodliwość

Chwościk buraka jest jedną z najgroźniejszych chorób buraków. Jego rozwój prowadzi do zasychania liści, co powoduje obniżenie zdolności roślin do przeprowadzania fotosyntezy. W efekcie dochodzi do wydłużenia głowy korzeniowej buraka, redukcji masy plonu korzeniowego oraz obniżenia zawartości cukru, która jest szczególnie istotna w uprawach buraka cukrowego.

Jak zapobiec rozwojowi chwościka w burakach?

Aby zapobiec rozwojowi chwościka buraka, należy starannie przyorywać resztki pożniwne, a także robić co najmniej 4-letnią przerwę w uprawie buraków. Ważne jest również regularne odchwaszczanie plantacji oraz wybór odmian o podwyższonej odporności.

Chwościk buraka – zwalczanie

W walce z chwościkiem buraka kluczowe jest zapobieganie jego rozwojowi. Kiedy już się pojawi, do jego zwalczania należy używać odpowiednich fungicydów.

Oprysk na chwościka buraka

Aby fungicydy były skuteczne w zwalczaniu chwościka buraka, należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta odnośnie dawkowania czy terminu aplikacji.

W jakich uprawach może się pojawić chwościk buraka?

Chwościk buraka atakuje najczęściej buraki cukrowe, ale może również wystąpić w uprawach buraka ćwikłowego.

Cykl rozwojowy chwościka buraka

Chwościk buraka zimuje na resztkach roślinnych i chwastach komosowatych, by wiosną wniknąć do wnętrza blaszki liściowej buraka. Prowadzi do powstawania plam, które z czasem się łączą, powodując opadanie liści.

Przyczyny rozwoju chwościka w burakach

Głównym źródłem zakażenia chwościkiem buraka są resztki pożniwne, pozostawione w miejscu uprawy lub na sąsiednich polach. Rozwojowi chwościka sprzyja również niezbilansowane nawożenie azotem oraz zbyt częsta uprawa buraków w tym samym miejscu.

Skutki rozwoju chwościka buraka

Porażenie chwościkiem buraka może doprowadzić do utraty 80% liści, co przekłada się na spadek plonu sięgający 30%. Ponadto pogorszeniu może ulec jakość korzeni.

Czytaj więcej