PROCAM Agronomia Sukcesu > Chwasty > Chwastnica jednostronna

Chwastnica jednostronna
Chwasty

Echinochloa crus-galli

Charakterystyka chwastnicy jednostronnej

Chwastnica jednostronna to roślina jednoroczna z rodziny wiechlinowatych. Jest jednym z najbardziej pospolitych chwastów na nizinach.

Jak rozpoznać chwastnicę jednostronną?

Chwastnica jednostronna może osiągać 30–90 cm. Jej liście są szerokie, lekko pofalowane, z szorstkimi brzegami, a pochwy liściowe są spłaszczone i nie mają języczka. Kwiaty tworzą wiechę z szorstkimi, owłosionymi gałązkami. Kłoski są zazwyczaj jasnozielone i mają trzy plewy. Podwójne plewki są nagie i połyskujące.

Wygląd chwastnicy jednostronnej

Charakterystyczne dla chwastnicy jednostronnej są szerokie liście z szorstkimi brzegami oraz kwiatostan w formie wiechy z owłosionymi gałązkami i zielono-fioletowymi kłoskami.

Gdzie może się pojawić chwastnica jednostronna?

Chwastnica jednostronna zazwyczaj porasta przydroża lub okolice cieków wodnych. Preferuje gleby gliniaste, wilgotne, żyzne, a także bogate w azot i wapń.

Chwastnica jednostronna – okres występowania

Chwastnica jednostronna kiełkuje kiedy temperatury wynoszą 10–15°C. Jej kwitnienie przypada na okres od lipca do października.

Szkodliwość chwastnicy jednostronnej

Chwastnica jednostronna konkuruje z roślinami uprawnymi o dostęp do składników pokarmowych, wody i światła. Próg jej szkodliwości wynosi 3–6 roślin/m2. Wyższe zagęszczenie prowadzi do spadku plonowania.

Chwastnica jednostronna – zapobieganie

Zapobieganie rozwojowi chwastnicy jednostronnej polega na stosowaniu kwalifikowanego materiału siewnego oraz odpowiednich praktyk agrotechnicznych. Ważne są także regularne lustracje plantacji.

Chwastnica jednostronna – zwalczanie

Efektywne zwalczanie chwastnicy jednostronnej wymaga zastosowania chwastobójczych środków ochrony roślin, które powinny być dobrane w zależności od rodzaju uprawy oraz terminu ich stosowania.

Skuteczny herbicyd na chwastnicę jednostronną

Substancje zawarte w środkach ochrony roślin na chwastnicę jednostronną powinny być dopasowane do warunków uprawy. Ważne, by zabieg został przeprowadzony zgodnie z wszelkimi zaleceniami producenta.

W jakich uprawach rolniczych może się pojawić chwastnica jednostronna?

Najczęściej chwastnica jednostronna występuje w uprawach roślin okopowych oraz kukurydzy, gdzie może powodować znaczne straty.

Przyczyny rozwoju chwastnicy jednostronnej

Chwastnica jednostronna najlepiej rozwija się na glebach bogatych w wapń i azot, ale ma duże zdolności adaptacyjne i może pojawić się w różnych warunkach środowiskowych.

Skutki rozwoju chwastnicy jednostronnej

Przekroczenie progu szkodliwości przez chwastnicę jednostronną może prowadzić do spadku plonów nawet o 5%, co podkreśla konieczność zwalczania tego chwasta.

 

Czytaj więcej