PROCAM Agronomia Sukcesu > Szkodniki > Bielinek kapustnik

Bielinek kapustnik
Szkodniki

Pieris brassicae

Bielinek kapustnik – opis

Bielinek kapustnik to gatunek motyla należący do rodziny bielinkowatych. Stadium larwalne tego motyla jest jednym z najgroźniejszych szkodników roślin kapustnych powodujący spore straty.

Objawy występowania bielinka kapustnika

Najbardziej charakterystycznym objawem są wygryzione otwory w liściach, które mogą doprowadzić do gołożerów, czyli całkowitego zjedzenia blaszki liściowej. Gąsienice bielinka kapustnika pozostawiają na roślinach również charakterystyczne czarne, grudkowate odchody, co dodatkowo pogarsza jakość plonu.

Jak rozpoznać gąsienice bielinka kapustnika?

Rozpoznanie bielinka kapustnika nie jest trudne, szczególnie w fazie motyla. Dorosłe osobniki są białymi motylami z rozpiętością skrzydeł 5-6 cm. U samic można zauważyć dwie czarne kropki na przednich skrzydłach. Jaja bielinka kapustnika są kremowe lub żółtawe, złożone w skupiskach na spodniej stronie liści roślin z rodziny kapustowatych. Gąsienica bielinka kapustnika może być ciężka do rozpoznania jeśli nie znamy ich charakterystycznych cech. Gąsienicę są jasnozielone z trzema charakterystycznymi żółtymi pasami, osiągające długość do 4,5 cm.

Okres i miejsce występowania bielinka kapustnika

Bielinek kapustnik występuje od wiosny do jesieni. Najbardziej szkodliwe jest drugie pokolenie latem, ale w ciepłe jesienie może pojawić się trzecie pokolenie.

Kiedy może się pojawić bielinek kapustnik?

Bielinek kapustnik może pojawić się już wczesną wiosną, gdy dorosłe motyle wylatują z poczwarek. Pierwsze pokolenie składa jaja w maju i czerwcu, a larwy zaczynają żerować w czerwcu. Drugie pokolenie bielinka pojawia się w okresie letnim, między lipcem a wrześniem, i to ono odpowiada za największe szkody w uprawach. Trzecie (ostatnie) pokolenie występuje w cieplejsze jesienie, zazwyczaj w październiku, jeśli warunki atmosferyczne sprzyjają ich rozwojowi.

Bielinek kapustnik – szkodliwość

Żółtozielone gąsienice żerują, wygryzają duże otwory w liściach, często powodując gołożery, co prowadzi do znacznych strat w plonach. W skrajnych przypadkach rośliny zostają pozbawione większości liści, co uniemożliwia im prawidłowy rozwój.

Bielinek kapustnik – zapobieganie

Aby zminimalizować straty, ważne jest monitorowanie upraw i stosowanie metod ochrony, takich jak zwalczanie chemiczne, np. za pomocą insektycydów. Skuteczna ochrona może obejmować także uprawę współrzędną z roślinami, których zapach odstrasza dorosłe motyle bielinka.

Bielinek kapustnik – zwalczanie

Zwalczanie bielinka kapustnika może być przeprowadzone zarówno metodami mechanicznymi, jak i chemicznymi. Mechaniczne zwalczanie polega na ręcznym usuwaniu jaj i gąsienic z liści. W przypadku dużej infestacji zaleca się stosowanie insektycydów.

Skuteczne środki na bielinka kapustnika

Najskuteczniejsze środki chemiczne na bielinka kapustnika to insektycydy zawierające substancje aktywne, takie jak lambda-cyhalotryna i deltametryna. Preparaty te są szeroko stosowane w rolnictwie i skutecznie zwalczają zarówno gąsienice, jak i dorosłe motyle.

Na jakich uprawach występuje bielinek kapustnik?

Docelowymi uprawami gąsienic bielinka kapustnika są warzywa kapustne takie jak kapusta, brokuły, kalafior czy rzepak, a ich obecność można rozpoznać po charakterystycznych czarnych kropkach na liściach. Objawy żerowania prowadzą głównie do uszkodzeń całego miąższu. Drugie pokolenie gąsienic pojawia się latem i jest najbardziej szkodliwe.

Bielinek kapustnik – przebieg cyklu rozwojowego

Cykl rozwojowy bielinka kapustnika obejmuje fazy jaja, larwy (gąsienicy), poczwarki i dorosłego motyla. Samice składają jaja na spodniej stronie liści roślin kapustowatych. Po około 7 dniach wylęgają się gąsienice, które żerują przez kilka tygodni, a następnie przepoczwarzają się w bezpiecznych miejscach.

Jakie są przyczyny rozwoju bielinka kapustnika?

Rozwojowi bielinka sprzyjają ciepłe i wilgotne lata oraz brak odpowiedniej ochrony upraw.

Jakie są skutki rozwoju bielinka kapustnika?

Gąsienice powodują duże straty, osłabiają rośliny i obniżają plony, szczególnie w przypadku kapusty, kalafiorów i brokułów.

Czytaj więcej