PROCAM Agronomia Sukcesu > Szkodniki > Stonka ziemniaczana

Stonka ziemniaczana
Szkodniki

Leptinotarsa decemlineata

Stonka ziemniaczana – opis 

Stonka ziemniaczana to chrząszcz z rodziny stonkowatych, który może spowodować ogromne straty w uprawach.

Jakie są objawy występowania stonki ziemniaczanej?

Żerowanie stonki ziemniaczanej można rozpoznać po wygryzionych, dużych otworach w liściach ziemniaka. Duże nasilenie inwazji może doprowadzić do gołożeru. Szkodniki składają jaja na spodzie liści ziemniaków.

Jak wygląda stonka ziemniaczana?

Osobniki dorosłe stonki ziemniaczanej osiągają 9–12 mm długości. Charakteryzują się mocno wypukłym odwłokiem. Mają żółte przedplecze pokryte czarnymi plamkami oraz żółto-kremowe skrzydła z czarnymi pręgami. Ich oczy znajdują się po bokach głowy, a ich czułki są średniej długości. Larwy stonki są pomarańczowo-czerwone z czarnymi plamkami biegnącymi wzdłuż boków. Jaja są jasnopomarańczowe.

Okres i miejsce występowania stonki ziemniaczanej

Stonka ziemniaczana zimuje w glebie, a kiedy jej temperatura przekroczy 15°C – zaczyna pojawiać się na plantacjach. Największe szkody wyrządza na przełomie czerwca i lipca.

Szkodliwość stonki ziemniaczanej

Zarówno larwy, jak i chrząszcze stonki ziemniaczanej żerują na liściach roślin, co prowadzi do zmniejszenia jej powierzchni asymilacyjnej. Skutkuje to spadkiem jakości i wielkości bulw ziemniaka.

Jak poradzić sobie ze stonką ziemniaczaną?

Aby zapobiec rozwojowi stonki ziemniaczanej, przede wszystkim nie należy zakładać uprawy ziemniaka w pobliżu miejsc zimowania szkodnika. Należy również stosować odpowiedni płodozmian oraz właściwą agrotechnikę. Wcześniejszy siew zapewnia roślinom więcej czasu na wzmocnienie przed nalotem chrząszczy stonki.

Jak zwalczyć stonkę ziemniaczaną?

Zwalczanie stonki ziemniaczanej powinno odbywać się z wykorzystaniem odpowiednio dobranych insektycydów. Natychmiastowe podjęcie działań umożliwia minimalne straty plonu. Należy pamiętać, aby stosować środki ochrony roślin z różnych grup chemicznych, by nie wykształcić odporności szkodnika. Skuteczny oprysk na stonkę ziemniaczaną musi zawierać odpowiednio dobraną substancję, dawkowanie, a także być stosowany w odpowiednich warunkach, w tym we właściwej temperaturze.

W jakich uprawach występuje stonka ziemniaczana?

Stonka ziemniaczana żeruje na wszystkich roślinach z rodziny psiankowatych, jednak najczęściej występuje w uprawie ziemniaka.

Przyczyny rozwoju stonki ziemniaczanej

Stonka ziemniaczana często rozwija się na stanowiskach z niewłaściwym płodozmianem.

Skutki rozwoju stonki ziemniaczanej

Nieodpowiednio zwalczane żerujące larwy i chrząszcze stonki ziemniaczanej mogą doprowadzić do całkowitego gołożeru.

Czytaj więcej