PROCAM Agronomia Sukcesu > Chwasty > Przetacznik perski

Przetacznik perski
Chwasty

Veronica persica

Przetacznik perski – charakterystyka

Przetacznik perski to roślina jednoroczna z rodziny babkowatych o wyjątkowo dobrych właściwościach przystosowawczych i regeneracyjnych. Na polach uprawnych jest chwastem.

Jak rozpoznać przetacznika perskiego?

Łodygi przetacznika perskiego dorastają do 40 cm. Jego liścienie są łopatkowate do trójkątnych, zaokrąglone u góry, na krótkich ogonkach. Liście są trójkątne o zaokrąglonych nasadach, lekko owłosione a brzegi blaszek są karbowano piłkowane. Kwiaty przetacznika perskiego wyrastają pojedynczo w kątach liści, na długich owłosionych ogonkach. Są pojedyncze, jasnoniebieskie i dorastają do 11 mm. Nasiona osiągają około 2 mm, a ich część grzbietowa jest silnie pomarszczona.

Okres i miejsce występowania przetacznika perskiego

Przetacznik perski występuje na terenie całego kraju. Preferuje próchnicze gleby gliniaste, zasobne w składniki pokarmowe – w szczególności azot. Rozpoczyna intensywny wzrost wczesną wiosną,  a jego okres wegetacji trwa aż do grudnia.

Kiedy może się pojawić przetacznik perski?

Przetacznik perski kiełkuje w temperaturze 2–5°C. W ciągu roku może zakwitnąć dwa razy.

Przetacznik perski – szkodliwość

Przetacznik perski konkuruje z roślinami uprawnymi o wodę składniki pokarmowe i światło. Jest to gatunek azotolubny,  dlatego też szybko może wyjałowić glebę z tego pierwiastka.  Próg szkodliwości przetacznika perskiego  w pszenicy ozimej wynosi 10–25 sztuk/m².

Przetacznik perski – zapobieganie

Aby zapobiec rozwojowi przetacznika perskiego, warto wykonać orkę jesienną oraz wiosenne bronowanie. Niedokładne usunięcie chwasta może spowodować jego nawrót, ponieważ ma zdolność szybkiego ukorzeniania się.

Przetacznik perski – zwalczanie

Do zwalczania przetacznika perskiego stosuje się odpowiednio dobrane do uprawy herbicydy. Chwast jest wrażliwy na wiele substancji czynnych, dlatego jego zwalczanie nie jest na zbyt uporczywe.

Jakie uprawy atakuje przetacznik perski?

Przetacznik perski najczęściej pojawia się w uprawach roślin okopowych, zbóż ozimych, rzepaku oraz roślin strączkowych. Nieco rzadziej pojawia się przetacznik perski w warzywach oraz uprawach jagodowych.

Przetacznik perski – cykl rozwojowy

Okres wegetacyjny przetacznika perskiego trwa od marca do grudnia. Każda roślina może wytworzyć od 50 do 100 nasion, które zachowują zdolność kiełkowania nawet przez 50 lat.

Jakie są przyczyny rozwoju przetacznika perskiego?

Przetacznik perski rozwija się na zasobnych glebach, szczególnie w miejscach, gdzie agrotechnika jest nieprawidłowa.

Jakie są skutki rozwoju przetacznika perskiego?

Rozwój przetacznika perskiego może doprowadzić do wyjałowienia gleby z azotu, co wpływa negatywnie na rośliny uprawne.

Czytaj więcej