Opuchlaki
Szkodniki

Otiorhynchus

Opuchlaki – charakterystyka

Opuchlaki są chrząszczami z rodziny ryjkowcowatych. Najbardziej powszechne odmiany opuchlaków to: opuchlak truskawkowiec, opuchlak lucernowiec, opuchlak rudonóg.

Objawy żerowania opuchlaków

Opuchlaki żerują na roślinach zarówno w formie larwalnej, jak i dorosłej. Białe larwy opuchlaków żerują w glebie, podgryzacjąc korzenie roślin, natomiast osobniki dorosłe wygryzają nieregularne dziury w liściach, zjadają pąki kwiatowe i uszkadzają młode pędy. Charakterystyczne są również ubytki w tkance na brzegach liści. Uszkodzenia korzeni są widoczne po wyjęciu rośliny z ziemi, natomiast uszkodzenia nadziemnych części można zauważyć głównie na dolnych partiach roślin. Zaatakowane rośliny zasychają i obumierają.

Jak wyglądają opuchlaki?

Dorosłe chrząszcze opuchlaków mają do 1 cm długości. Ich tułów jest ciemny, a na pokrywach są widoczne żeberka i jasne plamki. Jaja opuchlaków są jasne i z czasem ciemnieją. Larwy chrząszczy są natomiast łukowato wygięte, żółtobiałe z brunatną głową.

Kiedy mogą się pojawić opuchlaki?

Dorosłe owady nalatują uprawy w okresie od kwietnia do maja i żerują aż do jesieni.

Opuchlaki – szkodliwość

Obecność opuchlaków w uprawach jest wyjątkowo niepożądana. Formą szkodliwą są zarówno owady dorosłe, jak i ich larwy. Nie potrzebują one do rozmnażania osobników płci męskiej, przy czym jedna samica może złożyć nawet kilka tysięcy jaj.

Opuchlaki – zapobieganie

Aby zapobiec rozwojowi opuchlaków, warto wykonywać uprawki mechaniczne – poodrywkę bezpośrednio po zbiorze oraz głęboką orkę jesienną, które zmniejszą liczbę larw, uszkadzając je lub wystawiając drapieżnikom, czy też na warunki pogodowe. Jaja i młode larwy są wrażliwe na spadki wilgotności, dlatego kultywatorowanie jest również dobrym sposobem zwalczania opuchlaków.

Opuchlaki – zwalczanie

W przypadku pojawienia się opuchlaków niezbędna jest szybka reakcja, która zapobiegnie złożeniu jaj. Zazwyczaj zwalczanie opuchlaków opiera się na zastosowaniu odpowiednio dobranych insektycydów. Można jednak postawić na naturalny preparat i wykorzystać dobroczynne bakterie do ochrony roślin przed opuchlakami.

W jakich uprawach mogą się pojawić opuchlaki?

Opuchlaki najczęściej atakują uprawy owocowe, warzywne oraz roślin ozdobnych. Wybór rośliny żywicielskiej zależy od gatunku szkodnika. Przykładowo opuchlak truskawkowiec żeruje na truskawkach, a opuchlak chropawiec powoduje straty w warzywach.

Opuchlaki – cykl rozwojowy

Cały cykl rozwojowy opuchlaka trwa 2 lata. Pierwszy rok w glebie zimują larwy, natomiast w kolejnym, formą zimującą są chrząszcze, które mogą przetrwać w opadłych liściach. W kwietniu młode chrząszcze wylatują, by rozpocząć żer, a następnie samice składają jaja.

Jakie są skutki rozwoju opuchlaków?

Obecność opuchlaków w uprawie prowadzi do usychania i obumierania roślin. Niezwalczany szkodnik może spowodować spore straty.

Czytaj więcej