PROCAM Agronomia Sukcesu > Szkodniki > Chrabąszcz majowy

Chrabąszcz majowy
Szkodniki

Melolontha melolontha

Chrabąszcz majowy – charakterystyka

Chrabąszcz majowy to chrząszcz z rodziny żukowatych, który może dorastać do 3,5 cm.

Objawy występowania chrabąszcza majowego

Dorosłe chrabąszcze majowe niszczą młode liście i pąki drzew, co może prowadzić do ich całkowitej utraty. Pędraki w pierwszym stadium żywią się resztkami roślinnymi, w drugim zaczynają atakować korzenie, natomiast najbardziej żarłoczne są w trzecim. Główne objawy uszkodzeń obejmują osłabienie wzrostu i rozwoju roślin.

Jak rozpoznać chrabąszcza majowego?

Chrabąszcza majowego wyróżniają charakterystyczne wachlarzowate czułki oraz białe plamy rozciągające się wzdłuż boków odwłoka.

Jak wygląda chrabąszcz majowy?

Tułów chrabąszcza majowego jest owalny, czarny i owłosiony. Ma brązowe odnóża i gryzący aparat gębowy. Larwy chrabąszcza majowego, zwane pędrakami, są koloru białożółtego i przypominają kształtem literę “C”. Mają trzy pary odnóży oraz gryzący aparat gębowy.

Kiedy może się pojawić chrabąszcz majowy?

Dorosłe osobniki chrabąszcza majowego wychodzą na powierzchnię gleby w okresie wiosennym – zazwyczaj od kwietnia do maja. W tym okresie również samice składają w ziemi jaja, a po 6 tygodniach żer rozpoczynają pędraki chrabąszcza majowego.

Chrabąszcz majowy – szkodliwość

Chrabąszcz majowy w zależności od postaci może żerować zarówno na podziemnych, jak i naziemnych częściach roślin, powodując ich zamieranie.

Chrabąszcz majowy – zapobieganie

Zapobieganie rozwojowi chrabąszcza majowego może się opierać na wykonaniu głębokiej orki, która odkopie zimujące pędraki, by pod wpływem promieni słonecznych uschły.

Chrabąszcz majowy – zwalczanie

Aby metody zwalczania chrabąszcza majowego były skuteczne, muszą oddziaływać zarówno na dorosłe osobniki, jak i na larwy. Ochrona wyłącznie przed jedną postacią zazwyczaj nie przynosi efektów.

Skuteczne środki na chrabąszcza majowego

Chrabąszcza majowego można zwalczać zarówno odpowiednio dobranymi środkami chemicznymi, jak i biologicznymi, które opierają się na działaniu nicieni.

Jakie uprawy atakuje chrabąszcz majowy?

Chrabąszcz majowy najczęściej żeruje na drzewach liściastych i owocowych, podgryzając ich liście. Pędraki uszkadzają natomiast system korzeniowy warzyw i roślin.

Chrabąszcz majowy – cykl rozwojowy

Cykl życiowy chrabąszcza majowego trwa zazwyczaj od 4 do 5 lat. W okresie od kwietnia do maja dorosłe chrabąszcze opuszczają zimowe kryjówki i przelatują do koron drzew. Ten sześciotygodniowy okres kończy się zapłodnieniem samic, które następnie schodzą do gleby, by złożyć jaja. Larwy żerują już po około 6 tygodniach.

Jakie są przyczyny rozwoju chrabąszcza majowego?

Przyczyną rozwoju chrabąszcza majowego może być nieodpowiednia agrotechnika czy też nawożenie.

Jakie są skutki rozwoju chrabąszcza majowego?

Chrabąszcz majowy osłabia wzrost i rozwój roślin oraz drzew, co również wpływa na ich zdolność do przezimowania. Ostatecznie prowadzi do obumierania roślin.

Czytaj więcej