PROCAM Agronomia Sukcesu > Choroby > Zgnilizna twardzikowa

Zgnilizna twardzikowa
Choroby

Sclerotinia sclerotiorum

Zgnilizna twardzikowa – charakterystyka

Zgnilizna twardzikowa to poważna choroba roślin, która może powodować spore straty w plonie, zarówno podczas wegetacji, jak i przechowywania.

Objawy zgnilizny twardzikowej

Objawy choroby można zauważyć na wszystkich częściach roślin, jednak są zróżnicowane w zależności od jej gatunku. Zainfekowane rośliny pokrywają się białym, watowatym nalotem grzybni, w którym rozwijają się czarne, nieregularne sklerocja. Choroba prowadzi do przedwczesnego zamierania roślin.

Jak rozpoznać zgniliznę twardzikową?

Rozpoznanie zgnilizny twardzikowej jest stosunkowo proste dzięki charakterystycznym objawom. Biała grzybnia i czarne sklerocja są widoczne zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz porażonych roślin.

Kiedy może się pojawić zgnilizna twardzikowa?

Zgnilizna twardzikowa może występować przez cały okres wegetacyjny roślin. Najczęściej pojawia się w warunkach wysokiej wilgotności powietrza i gleby. Optymalna temperatura do rozwoju choroby wynosi 16–22°C.

Zgnilizna twardzikowa – szkodliwość

Zgnilizna twardzikowa niszczy nie tylko rośliny na polu, ale również podczas przechowywania. Przetrwalniki grzyba będącego sprawcą choroby mogą przetrwać w podłożu nawet do 15 lat.

Zgnilizna twardzikowa – zapobieganie

Aby zapobiec rozwojowi zgnilizny twardzikowej, należy starannie przyorywać resztki pożniwne, stosować właściwe zmianowanie, wybierać wyłącznie kwalifikowany materiał siewny i nie wysiewać go za gęsto. Środki zapobiegawcze należy stosować również podczas przechowywania – wilgotność powinna być umiarkowana, a temperatura poniżej 5°C.

Zgnilizna twardzikowa – zwalczanie

Zwalczanie zgnilizny twardzikowej w okresie wegetacji roślin polega głównie na stosowaniu środków fungicydowych w formie oprysku. 

Skuteczne środki na zgniliznę twardzikową

Do zwalczania zgnilizny twardzikowej należy stosować fungicydy odpowiednio dobrane do uprawy i fazy rozwojowej roślin.

Jakie uprawy atakuje zgnilizna twardzikowa?

Zgnilizna twardzikowa atakuje szeroką gamę roślin, w tym warzywa, rośliny ozdobne, przemysłowe oraz korzeniowe. Najczęściej pojawia się zgnilizna twardzikowa pomidora, ogórka i rzepaku.

Jakie są przyczyny rozwoju zgnilizny twardzikowej?

Rozwojowi choroby sprzyja wysoka wilgotność powietrza i gleby, zbyt gęsty siew, jednostronny płodozmian oraz nieodpowiednia agrotechnika – źródłem infekcji jest gleba i porażone resztki roślinne.

Jakie są skutki rozwoju zgnilizny twardzikowej?

Rozwój zgnilizny twardzikowej prowadzi do przedwczesnego zamierania roślin oraz obniżenia jakości przechowywanych produktów. Choroba może powodować znaczne straty, dochodzące nawet do 60% plonu, co znacząco wpływa na opłacalność upraw.

Czytaj więcej