PROCAM Agronomia Sukcesu > Choroby > Mączniak prawdziwy

Mączniak prawdziwy
Choroby

Erysiphales

Mączniak prawdziwy – charakterystyka

Mączniak prawdziwy to choroba grzybowa, którą charakteryzuje biały nalot przypominający mąkę. Grzyb ten nie wymaga wody do rozwoju, dzięki czemu łatwo mu się rozwinąć.

Najczęściej występują:

  • mączniak prawdziwy zbóż i traw,
  • mączniak prawdziwy winorośli,
  • mączniak prawdziwy jabłoni,
  • mączniak prawdziwy motylkowatych,
  • mączniak prawdziwy baldaszkowatych.

Objawy występowania mączniaka prawdziwego

Objawy mączniaka prawdziwego są łatwo rozpoznawalne. Początkowo na liściach i pochwach liściowych pojawia się biały nalot, który zmienia barwę na szarą, tworząc watowatą powłokę, na której z czasem widoczne są czarne owocnie. Po usunięciu grzybni widoczne są brązowe plamy martwicze.

Jak rozpoznać mączniaka prawdziwego?

Mączniaka prawdziwego można rozpoznać po obecności białego, mączystego nalotu, a na późniejszym etapie watowatej, ścieralnej grzybni.

Okres i miejsce występowania mączniaka prawdziwego

Mączniak prawdziwy może pojawić się na różnych etapach wzrostu roślin, od wschodów do pełnej dojrzałości. Najczęściej występuje w miejscach o słabej cyrkulacji powietrza i wysokiej wilgotności, jednak podczas suchej pogody do jego rozwoju wystarczająca jest poranna mgła lub rosa.

Kiedy może się pojawić mączniak prawdziwy?

Mączniak prawdziwy najczęściej rozwija się w 10–15°C, jednak może się pojawić również przy niższych temperaturach.

Mączniak prawdziwy – szkodliwość

Infekcja mączniaka prawdziwego prowadzi do prowadzi do ograniczenia procesu fotosyntezy i zwiększenia transpiracji, co powoduje żółknięcie i zamieranie porażonych części roślin. W zbożach choroba może przenosić się na kłosy, co obniża jakość i masę ziaren, a w skrajnych przypadkach straty plonów mogą sięgać nawet 20%.

Mączniak prawdziwy – zapobieganie

Zapobieganie mączniakowi prawdziwemu obejmuje stosowanie odmian o wysokiej tolerancji na tę chorobę, stosowanie zapraw nasiennych oraz przyorywanie resztek pożniwnych. Ważne jest również zapewnienie roślinom odpowiedniego nawożenia.

Zwalczanie mączniaka prawdziwego

Zwalczanie mączniaka prawdziwego wymaga zastosowania chemicznych środków ochrony roślin, które powinny być dobrane adekwatnie do gatunku zainfekowanej rośliny.

Skuteczne środki na mączniaka prawdziwego

Najskuteczniejsze w walce z mączniakiem prawdziwym są fungicydy. Ważne, by przestrzegać wszelkich zaleceń producenta podczas wykonywania oprysku grzybobójczego.

Jakie uprawy atakuje mączniak prawdziwy?

Mączniak prawdziwy może pojawić się w większości roślin użytkowych. Atakuje przede wszystkim zboża – głównie jęczmień i pszenicę, ale mogą również rozwinąć się w uprawach roślin motylkowych, drzew i krzewów owocowych oraz roślin ozdobnych.

Jakie są przyczyny rozwoju mączniaka prawdziwego?

Mączniak prawdziwy pojawia się przy ciepłej i wilgotnej pogodzie. Idealne warunki tworzy zbyt gęsty łan. Dodatkowo infekcji może sprzyjać zbyt wczesny siew i nadmierne nawożenie azotem.

Jakie są skutki rozwoju mączniaka prawdziwego?

Rozwój mączniaka prawdziwego prowadzi do strat w plonie, sięgających nawet 20%.

Czytaj więcej