PROCAM Agronomia Sukcesu > Choroby > Rdza żółta zbóż i traw

Rdza żółta zbóż i traw
Choroby

Puccinia striiformis

Rdza żółta zbóż – charakterystyka

Rdza żółta to choroba grzybowa zbóż i traw, często mylona w początkowej fazie z rdzą brunatną lub karłową.

Jak rozpoznać rdzę żółtą w zbożach?

Objawy rdzy żółtej widoczne są przede wszystkim na liściach flagowych. 

Pierwsze objawy porażenia można wykrywać już w fazie krzewienia, jednak objawy najlepiej są widoczne w fazie strzelania w źdźbło. Na wierzchołkach liści młodych roślin można zaobserwować pojedyncze żółte plamy. Z czasem, między nerwami liści pojawiają się żółte skupienia zarodników, które stopniowo zajmują wszystkie części roślin, przybierając formę ciemnych smug. 

Objawy występowania rdzy żółtej

Rdza żółta zbóż objawia się obecnością żółtych plam na blaszce liściowej roślin, kłosach, plewach, ościach oraz ziarnach, a nieraz również na pochwach liściowych i źdźbłach, które z czasem przekształcają się w pasy. Na plamach widoczne są drobne czarne zarodniki – uredinia. W okresie letnim, podczas suchej i upalnej pogody, mogą wystąpić wyłącznie martwice w formie pasów.

Okres i miejsce występowania rdzy żółtej zbóż

Rdza żółta może się rozwinąć podczas całego okresu wegetacyjnego roślin, kiedy warunki pogodowe są sprzyjające – ciepła i wilgotna pogoda. 

Rdza żółta – szkodliwość

Rdza żółta zbóż prowadzi do poważnych strat w plonach, a także obniża jakość ziarna. Największe szkody powoduje porażenie liścia flagowego i plew w fazie dojrzałości mlecznej.

Rdza żółta pszenicy – zapobieganie

Zapobieganie rdzy żółtej w uprawach zbóż polega na stosowaniu odpowiednich praktyk agrotechnicznych – przede wszystkim zrównoważonego nawożenia oraz odpowiedniej gęstości siewu. Możliwe jest też wykorzystanie odporności roślin na tę chorobę.

Zwalczanie rdzy żółtej

Do zwalczania rdzy żółtej w zbożach należy stosować odpowiednio dobrane fungicydy. Ważne jest, by regularnie monitorować plantację i szybko reagować, gdy tylko pojawią się pierwsze objawy choroby.

Skuteczne środki na rdzę żółtą zbóż

Aby środki na rdzę żółtą były skuteczne, należy je zastosować zaraz po zaobserwowaniu pierwszych objawów choroby.

Jakie uprawy atakuje rdza żółta?

Rdza żółta pojawia się najczęściej na plantacjach pszenicy ozimej, jednak choroba może atakować również inne gatunki zbóż, a nawet traw.

Rdza żółta w zbożach – cykl rozwojowy

Zarodniki rdzy żółtej osadzają się na liściach, gdzie przy odpowiedniej wilgotności kiełkują, przenikając do tkanek rośliny. Grzyb rozwija uredinia z zarodnikami, które są widoczne jako żółto-pomarańczowe plamy lub paski na liściach. W miarę rozwoju grzyb tworzy ciemniejsze przetrwalniki, umożliwiające przetrwanie patogenu do następnego sezonu.

Jakie są przyczyny rozwoju rdzy żółtej zbóż?

Rdza żółta rozwija się najczęściej na stanowiskach wilgotnych i chłodnych. Często występuje w uprawach, które były porażone rdzą w roku poprzednim.

Jakie są skutki rozwoju rdzy żółtej?

Rdza żółta powoduje straty w zbożach, ograniczając zdolność roślin do fotosyntezy, a także obniża jakość ziarna. Rozwinięta infekcja może całkowicie zniszczyć uprawę.

Czytaj więcej