PROCAM Agronomia Sukcesu > Chwasty > Gwiazdnica pospolita

Gwiazdnica pospolita
Chwasty

Stellaria media

Gwiazdnica pospolita – charakterystyka

Gwiazdnica pospolita to jednoroczna roślina dwuliścienna z rodziny goździkowatych. W uprawach występuje jako chwast, który bardzo szybko się rozmnaża, tworząc łany. Jedna roślina jest w stanie wytworzyć nawet 15 000 nasion o żywotności przekraczającej 50 lat.

Jak rozpoznać gwiazdnicę pospolitą?

Gwiazdnica pospolita ma silnie rozgałęzioną łodygę o długości 3–40 cm. Liścienie są wąskie, a ich wierzchołki ostro zakończone. Liście właściwe są natomiast drobne, ułożone naprzeciwlegle. Gwiazdnica ma liczne korzenie boczne, przy czym korzeń główny jest słabo rozwinięty. Kwiaty mają po 5 płatków, są niewielkie, zebrane w dwuramienne wierzchotki. Płatki korony są głęboko wcięte, dwudzielne w kolorze białym lub zielonkawym. Owocem gwiazdnicy jest torebka z kulistymi nasionami.

Jak wygląda gwiazdnica pospolita?

Gwiazdnicę pospolitą wyróżniają jasnozielone, jajowate do lancetowatych liście oraz białe kwiaty o pięciu dwudzielnych płatkach.

Okres i miejsce występowania gwiazdnicy pospolitej

Gwiazdnica pospolita pojawia się na dobrze uwilgotnionych stanowiskach z żyznymi glebami o wysokiej zawartości azotu. Chwast ten może kwitnąć przez cały rok, jednak najczęściej od maja do października.

Kiedy może się pojawić gwiazdnica pospolita?

Najlepsze warunki dla rozwoju gwiazdnicy pospolitej są w temperaturach z zakresu 13–20°C, jednak chwast ten może wschodzić już powyżej 2°C.

Gwiazdnica pospolita – szkodliwość

Gwiazdnica pospolita konkuruje z roślinami uprawnymi o wodę, światło i składniki odżywcze. Jej wysoka konkurencyjność może negatywnie wpłynąć na wysokość i jakość plonów. Gwiazdnica tworzy rozległe łany, które zwiększają wilgotność przyziemnych partii upraw, tworząc idealne warunki do rozwoju chorób grzybowych.

Gwiazdnica pospolita – zapobieganie

Zrównoważone nawożenie oraz utrzymanie właściwego poziomu pH gleby to podstawowe działania przeciwko rozwojowi gwiazdnicy pospolitej.

Gwiazdnica pospolita – zwalczanie

Zwalczanie gwiazdnicy pospolitej jest utrudnione ze względu na jej intensywne rozmnażanie. Stosowanie odpowiednio dobranych herbicydów, połączone z mechanicznym usuwaniem chwastów to najskuteczniejsze metody eliminacji gwiazdnicy.

Skuteczne środki na gwiazdnicę pospolitą

Skuteczne środki do zwalczania gwiazdnicy pospolitej powinny być dobrane adekwatnie do uprawy, w której chwast występuje.

Jakie uprawy atakuje gwiazdnica pospolita?

Gwiazdnica pospolita pojawia się w wielu gatunkach upraw, jednak najczęściej można ją spotkać w zbożach, rzepaku i kukurydzy.

Przyczyny rozwoju gwiazdnicy pospolitej

Gwiazdnica pospolita najczęściej występuje na wilgotnych glebach, bogatych w azot. Do jej rozwoju mogą się przyczynić uproszczenia w płodozmianie.

Skutki rozwoju gwiazdnicy pospolitej

Obecność gwiazdnicy pospolitej może skutkować pogorszeniem jakości i wysokości plonu, wyjałowieniem gleby z azotu, a także zwiększeniem podatności roślin uprawnych na choroby grzybowe.

Czytaj więcej