PROCAM Agronomia Sukcesu > Chwasty > Bodziszek drobny

Bodziszek drobny
Chwasty

Geranium pusillum

Bodziszek drobny – charakterystyka

Bodziszek drobny to chwast wielu plantacji, występujący podczas całego okresu wegetacyjnego. Jego długa obecność na polu nie sprzyja rozwojowi roślin uprawnych.

Jak rozpoznać bodziszka drobnego?

Siewki bodziszka drobnego wyróżniają się charakterystycznymi okrągłymi liśćmi na długiej łodydze. Liście właściwe są nerkowate, podzielone na 5–9 segmentów, umieszczone na długiej, owłosionej łodydze, sięgającej około 30 cm. Kwiaty bodziszka drobnego są barwy fioletowej, czasem występują również w odcieniach różu lub bieli. Kielich składa się z 5 jajowatych działek o trzech nerwach. Dojrzały bodziszek drobny wytwarza rozłupnie, które składają się z 5 owłosionych rozłupek.

Jak wygląda bodziszek drobny?

Bodziszek drobny charakteryzuje się okrągłymi liściami, które wraz ze wzrostem stają się dłoniastodzielne. Łodygi chwasta są długie i owłosione, a kwiaty są w odcieniach fioletu.

Okres i miejsce występowania bodziszka drobnego

Bodziszek drobny kwitnie między majem a październikiem. Pojawia się w zaroślach, na nieużytkach rolnych i terenach ruderalnych, a także w uprawach rolnych, gdzie jest pospolitym chwastem.

Kiedy może się pojawić bodziszek drobny?

Bodziszek drobny nie jest rośliną wymagającą, dzięki czemu może pojawić się przez cały okres wegetacyjny. Do kiełkowania wystarczają mu temperatury rzędu 2–7°C.

Bodziszek drobny – szkodliwość

Bodziszek drobny szybko się rozprzestrzenia, pozbawiając glebę składników pokarmowych i wody, co utrudnia prawidłowy rozwój roślin uprawnych, a także ich zbiór.

Bodziszek drobny – zapobieganie

Nadmiar azotu w glebie może sprzyjać rozwojowi bodziszka drobnego, dlatego też zrównoważone nawożenie, poprzedzone analizą gleby, jest sposobem na zapobieganie rozwojowi chwasta.

Bodziszek drobny – metody zwalczania

Oprysk na bodziszka należy wykonywać odpowiednio dobranymi herbicydami. Należy pamiętać, aby bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta.

Skuteczne środki na zwalczanie bodziszka drobnego

Bodziszek drobny jest odporny na wiele substancji czynnych, dlatego tak istotne jest odpowiednie dopasowanie herbicydu.

Jakie uprawy zasiedla bodziszek drobny?

Najczęściej występuje bodziszek drobny w rzepaku, ale równie często pojawia się bodziszek w buraku cukrowym czy bodziszek w kukurydzy.

Bodziszek drobny – cykl rozwojowy

Bodziszek drobny jest rośliną jednoroczną jarą lub ozimą. Wschodzi głównie wiosną, jednak może kiełkować w ciągu całego okresu wegetacyjnego. Jedna roślina jest w stanie wytworzyć nawet kilkaset nasion. 

Jakie są przyczyny występowania bodziszka drobnego?

Bodziszek drobny rozwija się głównie na terenach żyznych i zasobnych w azot, dlatego nadmierne nawożenie może być przyczyną jego występowania.

Jakie są skutki rozwoju bodziszka drobnego?

Obecność bodziszka drobnego w uprawach rolnych może prowadzić do pogorszenia warunków fitosanitarnych dla uprawny oraz utrudniać zbieranie plonów.

Czytaj więcej