PROCAM Agronomia Sukcesu > Szkodniki > Chowacz podobnik

Chowacz podobnik
Szkodniki

Ceutorhynchus obstrictus

Chowacz podobnik – charakterystyka

Chowacz podobnik jest chrząszczem z rodziny ryjkowcowatych, który nie tylko powoduje straty bezpośrednie, ale również ułatwia żer innym gatunkom oraz sprzyja rozwojowi chorób grzybowych.

Objawy występowania chowacza podobnika

Chowacz podobnik wygryza otwory w łuszczynach rzepaku, pozostawiając w ich wnętrzu uszkodzone nasiona. Zaatakowane łuszczyny przybierają żółtawą barwę i pozostają zamknięte.

Jak rozpoznać chowacza podobnika?

Ciało chowacza podobnika osiąga długość od 2,5 do 3 mm, jest czarne, ale z powodu owłosienia wydaje się szare. Jego głowa ma charakterystyczny ryjkowato wydłużony kształt. Na pokrywach skrzydeł można zauważyć rzędowe paski pokryte łuskowatymi, szarymi włoskami. Samice składają jaja o owalnym kształcie i błyszczącej powierzchni, osiągające długość do 0,5 mm. Larwy szkodnika są beznogie, mają długość od 4 do 5 mm i przyjmują charakterystyczny łukowaty kształt. Poczwarka chowacza podobnika ma biały kolor i osiąga długość do 4 mm.

Jak wygląda chowacz podobnik?

Chowacz podobnik to czarny chrząszcz z szarym owłosieniem na ciele i pokrywach skrzydeł oraz ryjkowato wydłużoną głową. Larwy szkodnika są wygięte w kształt litery “C”, a ich głowa jest barwy jasnobrązowej.

Okres i miejsce występowania chowacza podobnika

Chowacz podobnik rozpoczyna żer wiosną, kiedy rośliny rzepaku są w fazie tworzenia pąków kwiatowych.

Kiedy może się pojawić chowacz podobnik?

Chowacz podobnik pojawia się, kiedy temperatura powietrza oscyluje w granicach 13°C.

Chowacz podobnik – szkodliwość

Wygryzione przez chowacza podobnika otwory w łuszczynach ułatwiają atak pryszczarkowi kapustnikowi, który składa w nich jaja. Uszkodzenia sprzyjają także rozwojowi szarej pleśni.

Larwy uszkadzają nasiona, powodując bezpośrednie straty w plonie.

Chowacz podobnik – zapobieganie

Aby zapobiegać pojawieniu się chowacza podobnika, należy przezde wszystkim starannie przyorywać resztki pożniwne, w których szkodnik zimuje. Oprócz tego istotna jest eliminacja chwastów oraz lustracja plantacji za pomocą żółtych naczyń.

Chowacz podobnik – zwalczanie

Zwalczanie chowacza podobnika opiera się na stosowaniu odpowiednio dobranych insektycydów.

Skuteczne środki na chowacza podobnika

Zwalczanie chowacza podobnika jest najskuteczniejsze z wykorzystaniem substancji z grupy pyretroidów lub neonikotynoidów.

Jakie uprawy atakuje chowacz podobnik?

Chowacz podobnik żeruje przede wszystkim na uprawach rzepaku, zarówno ozimego, jak i jarego, a także na warzywach kapustnych, rzepiku, gorczycy, czy rzodkwi.

Chowacz podobnik – cykl rozwojowy

Chowacz podobnik zimuje w wierzchniej warstwie gleby, pod ściółką. Samice szkodnika wygryzają otwory w łuszczynach, gdzie składają jaja. Z jaj wylęgają się larwy, które uszkadzają zalążki nasion, a następnie przechodzą do gleby, gdzie się przepoczwarzają. Dorosłe pokolenie wylatuje na krótki żer między lipcem a sierpniem, a następnie udaje się w miejsce zimowania.

Jakie są przyczyny rozwoju chowacza podobnika?

Rozwojowi chowacza podobnika sprzyja jednostronny płodozmian, sucha wiosna, zbyt duża gęstość siewu oraz nieodpowiednia agrotechnika – nieodchwaszczanie pola i pozostawianie resztek pożniwnych.

Jakie są skutki rozwoju chowacza podobnika?

Chowacz podobnik powoduje zarówno straty bezpośrednie, jak i pośrednie, prowadząc do ogromnych strat w plonie.

Czytaj więcej