PROCAM Agronomia Sukcesu > Aktualności > Aktualności > Jesienne zagrożenie szkodników owadzich w uprawie zbóż w obiektywie Doradców z Grupy Technicznej PROCAM.

Jesienne zagrożenie szkodników owadzich w uprawie zbóż w obiektywie Doradców z Grupy Technicznej PROCAM.

Dziś Doradcy z Grupy Technicznej PROCAM chcieliby zainteresować Państwa tym co na początku tygodnia można znaleźć w czerpaku entomologicznym, w wyłożonych w całym naszym pięknym kraju żółtych naczyniach lub bezpośrednio na plantacjach, na bieżąco monitorowanych pól zbóż. Po okresie intensywnych opadów zeszły tydzień okazał się łaskawy i można było prawie zakończyć siewy zbóż. Gleba jest odpowiednio uwilgotniona i jeszcze nagrzana także wschody powinny być szybkie i wyrównane szczególnie tam gdzie mamy wspomożenie ziarniaków przez Super POWER.

Oprócz tego mając na uwadze dawki startowe zarówno azotu jak i fosforu pamiętamy o aplikacji do gleby naszego nowatorskiego rozwiązania jakim są bakterie zawarte w AzotoPOWER oraz Fosfo POWER. No ale miało być o szkodnikach, których w ramach permanentnego sygnalizowania oraz prognozowania zagrożeń entomologicznych możemy się spodziewać w nadchodzących dniach a może tygodniach kiedy pogoda będzie sprzyjająca do rozwoju różnego rodzaju owadów. Na początku tej owadziej wyliczanki chciałbym Państwu przypomnieć o wektorach wirusów. Już od kilkunastu dni rejestrujemy intensywne naloty uskrzydlonych mszyc zbożowych z plantacji kukurydzy oraz z okalających oziminy zbóż, traw. Nie zapominamy także o nalotach najgroźniejszego pluskwiaka w tej materii czyli mszycy czeremchowo zbożowej. To ten szkodnik jest bezpośrednim przenosicielem wirusa żółtej karłowatości jęczmienia. Oprócz tych pluskwiaków zwracajmy uwagę na skoczki w tym skoczka sześciorka oraz zgłobika smużkowanegoPsammotettix alienus wektora chorób wirusowych ( mozaiki ) karłowatości pszenicy ( WDV ) na zbożach.

Oprócz szkodników tzw. „wirusowych” należy zwrócić uwagę na szkody wyrządzane przez szereg szkodników glebowych w tym szczególnie naszego chrząszcza z rodziny biegaczowatych łokasia garbatka, którego larwy o charakterystycznym kształcie i barwie wyrządzają duże spustoszenie wśród siewek wciągając je w głąb gleby. Nie zapominamy także na jesieni o gąsienicach nocnego motyla jakim są żerujące rolnice. To rolnica zbożówka w tym okresie żerując przy szyi korzeniowej może stanowić duże zagrożenie roślin uprawnych. Było o chrząszczach, pluskwiakach, motylach to teraz czas na szkodliwą muchówkę jaką jest w uprawie ozimin zbóż II pokolenie ploniarki zbożówki. Ta szkodliwa muchówka tak jak mszyce nalatuje z kukurydzy składając jaja w liściu sercowym zbóż gdzie rozwijająca się beznoga i bezgłowa larwa żeruje powodując w ekstremum nawet żółcenie i wypadanie całych roślin. Żadna analiza zagrożeń fitosanitarnych na jesieni nie może się odbyć bez prognozowania szkodliwości ze strony ślimaków a szczególnie ślimaków bezskorupowych. Szczególnie wtedy kiedy mamy do czynienia z wilgotną i w miarę ciepłą jesienią. Tu także trzeba być czujnym. Oczywiście zgodnie z literą prawa tam gdzie następuje przekroczenie tzw. progu szkodliwości wykonujemy zabiegi ochronne, insektycydowe. Jeżeli masz wątpliwości co do identyfikacji zagrożenia nie tylko entomologicznego zadzwoń do swojego Doradcy PROCAM lub podeślij zdjęcie na adres mejlowy doradztwo@procam.com.pl.