PROCAM Agronomia Sukcesu > Aktualności > Aktualności > Sygnalizacja i monitoring na groźne wirusy w uprawie buraka cukrowego.

Sygnalizacja i monitoring na groźne wirusy w uprawie buraka cukrowego.


Ostatnie lustracje i badania Testem Elisa wykazują dość duże lokalnie porażenia przez wirusy zbóż w tym szczególnie infekcje najgroźniejszego wirusa żółtej karłowatości jęczmienia na wcześnie sianych oziminach i słabo chronionych przed nalotami pluskwiaków. Głównymi sprawcami / wektorami wirusów w zbożach są mszyce czeremchowo zbożowe oraz mszyce zbożowe.

Ostatnimi czasy także plantacje buraka cukrowego szczególnie w Europie zachodniej zostały mocno porażone przez  żółtaczkę buraka. Jest to bardzo groźna choroba mogącą wystąpić na wszystkich plantacjach tej rośliny. Dlatego też firma PROCAM w tym roku proponuje Państwu specjalistyczny monitoring nalotów szczególnie mszycy trzmielinowo burakowej.


Obserwacje będą prowadzili dedykowani Doradcy od form zimowych ( jaja ) do momentu wytworzenia form uskrzydlonych mszyc. W każdym z podanych punktów sygnalizacyjnych obserwowane są formy szkodników zarówno na krzewach / żywicielach, czyli trzmielina, kalina, jaśminowiec oraz oczywiście plantacje buraka cukrowego od momentu pojawienia się siewek. Głównym sprawcą żółtaczki jest wirus Beet Yellows Virus, przenoszony głównie przez mszyce trzmielowo-burakową oraz mszycę brzoskwiniowo-ziemniaczaną. Choroba ta potrafi obniżyć plon korzeni nawet o 30%, a zawartość cukru o 2%. Objawy choroby w początkowym okresie infekcji można zauważyć na chorych blaszkach liściowych, które sztywnieją, robią się kruche oraz silnie ciemnieją. Następnie, od brzegów, stopniowo zaczynają żółknąć na całej powierzchni. Dalszy etap pojawiającej się nekrozy to wystąpienie nekrotycznych plam i w konsekwencji zamierają całe liście. Pogrubienie i zesztywnienie blaszek liściowych powoduje, że podczas zgniatania wydają charakterystyczny chrzęst. Ta muzyczna diagnoza pozwala nam odróżnić objawy niedoborów od objawów porażenia przez wirusa. Wirus BYV przeżywa zimę głównie w zainfekowanych zimujących burakach oraz chwastach.

Chcesz mieć na bieżąco informacje fitosanitarne – dzwoń do swojego Doradcy.

 

 

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa, o których mowa na etykiecie.