PROCAM Agronomia Sukcesu > Aktualności > Komunikaty fitosanitarne > POSZUKIWANIA I IDENTYFIKACJA CHORÓB ORAZ SKUPISK SZKODNIKÓW W OKRESIE BEZLISTNYM NA OGRODACH OZDOBNYCH PRZEZ DORADCÓW PROCAM GARDEN

POSZUKIWANIA I IDENTYFIKACJA CHORÓB ORAZ SKUPISK SZKODNIKÓW W OKRESIE BEZLISTNYM NA OGRODACH OZDOBNYCH PRZEZ DORADCÓW PROCAM GARDEN

W dalszym ciągu pogoda nas nie rozpieszcza i wyhamowuje wiosenna wegetacja nie tylko na polach roślin uprawnych ale także na ogrodach ozdobnych gdzie już dawno powinniśmy mieć ferię różnobarwnych barw roślin cebulowych a krzewy i drzewa ozdobne liściaste powinny rozwijać swoje liście i pokazywać rozwijające się kwiatostany. Chociażby forsycja, która w tym okresie z daleka przyciągała wzrok swoim intensywnym żółtym kolorem przyciągając słodyszka rzepakowego.

Wykorzystując w takim razie jeszcze ten czas fizjologicznego uśpienia, kiedy mamy możliwość jeszcze przestrzennej obserwacji zwróćmy uwagę na różnego rodzaju objawy infekcji chorób grzybowych i bakteryjnych a także poszukać różnego rodzaju skupisk zimujących szkodników. Tak jak ostatnio lustrowaliśmy nasadzenia ogrodowe pod kątem przemrożeń tak teraz proszę zwrócić uwagę na różnego rodzaju rakowatości mając na uwadze szczególnie raka bakteryjnego drzew i krzewów liściastych jak i rakowatości spowodowane przez choroby grzybowe. Szukamy specyficznych owocników jak i wybroczyn bursztynowych na pniu, które by wskazywały na infekcje chorób patogenicznych. Takie twory wymagają dobrej identyfikacji i bardzo często ingerencji chirurgicznej ogrodnika a także wstępnych zabiegów preparatem chociażby MIEDZIAN.

Obłamane gałęzie czy to roślin iglastych jak i liściastych likwidujemy aby w tych miejscach nie powstawały infekcje szarej pleśni czy co gorzej raka, gruzłka cynobrowego. Czas bezlistny wykorzystujemy aby na korze i pędach identyfikować żery szkodników technicznych jak jesionowiec pstry czy ścigi nie mówiąc o kornikowatych. Czas ten z pożytkiem powinniśmy wykorzystać na identyfikację czerwcy ( miseczniki, skorupiki, tarczniki ).

Szczególnie polecam uwadze o bardzo popularnych szkodników na ogrodach ozdobnych i to bez względu czy są to drzewa i krzewy iglaste czy liściaste. Szczególnie proszę zwracać uwagę na żywopłoty cisowe jak i pojedyncze egzemplarze tych pięknych roślin na których bardzo często identyfikujemy misecznika cisowego.

Na drzewach i krzewach liściastych bardzo często można dostrzec misecznika śliwowego jak i skorupika jabłoniowego. Proszę zwrócić uwagę na dęby, które bardzo często są wręcz upstrzone misecznikami dębowymi. Tam gdzie mamy fizjologicznie uszkodzone jałowce, zarówno te kolumnowe jak i płożące tutaj już z daleka widoczne są zbrązowienia igieł a spowodowane to jest żerowaniem tarcznika jałowcowiaczka.

Jest też zasadą, ponieważ żerujące czerwce wydzielają dużo spadzi, że rośliny pokrywają się dużą ilością grzybów spadziowych / czerniowych. Jest to pomocne w identyfikacji ale niekorzystnie wpływa na estetykę ogrodu. Czas pękania i rozwoju pąków to też okres na jak najszybszą identyfikację skupisk żerujących mszyc i ich likwidację.

W tedy kiedy z wyprzedzeniem wykonujemy opryski ochronne na wykluwające się mszyce czy wręcz złoża jaj powoduje bardzo duże ograniczenie szkód wyrządzanych przez te pluskwiaki. Szczególnie proszę zwracać uwagę na mszycę świerkowo zieloną na świerkach srebrzystych, mszycy trzmielinowo burakowej na trzmielinie, kalinie i jaśminowcu. Bardzo duże szkody w pierwszej fazie rozwoju kaliny wyrządzają mszyce kalinowe oraz na żywopłotach śliwy ałyczy mszyca śliwowa, która wiosną dosłownie prowadzi do oblepienia spadzią i z daleko widać szkody wyrządzane przez te mszyce. Czyli hołdując zasadzie im wcześniej tym lepiej możemy już na początku wegetacji pozbyć się tych uporczywych szkodników.

W razie pytań proszę skorzystać z adresu gdzie możecie Państwo wstawiać także zdjęcia procamgarden@procam.com.pl

 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O AGROTECHNICE

Artykuł nie zawiera wszystkich informacji. Wiele szczegółów technicznych, które wymagają indywidualnego podejścia w zależności od warunków pogodowych, wysianej odmiany i charakterystyki pola, na którym znajduje się plantacja. Zapraszamy do współpracy z doradcami PROCAM, którzy indywidualnie podejdą do Państwa upraw. Chcesz wiedzieć więcej ? Już dziś skontaktuj się Doradcami z firmy PROCAM oraz on-line Agronomia.tv

 

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa, o których mowa na etykiecie.