PROCAM Agronomia Sukcesu > Aktualności > Komunikaty fitosanitarne > Stan upraw czego można się spodziewać w uprawach

Stan upraw czego można się spodziewać w uprawach

Obecnie najważniejsze jest odbudowanie upraw, które przez niskie temperatury i poranne przymrozki są w złym stanie. Zalecamy aplikowanie biostymulatorów z nawozami dolistnymi: imPROver PRO+ czy Calkorium z dodatkiem Proleaf MAKRO P i Proleaf MAX 4.0, aby jak najszybciej wyprowadzić rośliny ze stresu fizjologicznego. Tak osłabione rośliny są bardziej podatne na patogeny liści oraz szkodniki, które można znaleźć w żółtym naczyniu.

Wykonywane lustracje plantacji przez Doradców z Grupy Technicznej wskazują na duży rezerwuar grzybni, owocników a tym samym zarodników chorób grzybowych w uprawach zbóż. W najbliższych dniach spodziewamy się wyraźnego ocieplenia, które w połączeniu z dużą ilością wilgoci w wierzchnich warstwach gleby może prowadzić do infekcji osłabionych roślin. Szczególnie narażone na choroby są rośliny zaatakowane przez mączniaka prawdziwego zbóż i traw, septoriozę paskowaną liści pszenicy oraz porażone przez rdzę żółtą i rdzę brunatną. Dodatkowo osłabione są systemy korzeniowe, które są porażone przez pałecznicę zbóż i traw oraz nieodbudowane jeszcze korzenie włośnikowe. W przypadku złej struktury kwasowości gleby oraz zasolenia, stanowi to duże wyzwanie już na początku ochrony i nawożenia upraw rolniczych.

Aktualnie wyzwaniem jest monitorowanie uprawy rzepaku na obecność przemrożeń i infekcji szarej pleśni, a także suchej zgnilizny kapustnych oraz odpowiedniej ochrony przed szkodnikami.  W ostatnich dniach przed nadejściem mrozów odnotowane zostały wyloty chowaczy łodygowych, w kolejnych dniach spodziewamy się kolejnych wylotów o dużym nasileniu, jednak z większą liczbą chowacza czterozębnego od chowacza brukwiaczka. Szkodniki te od razu zaczną żerować i składać jaja. W żółtych naczyniach i na żółtych tablicach można się spodziewać skrzypionki zbożowej i słodyszka rzepakowego.

Do ostatnio identyfikowanych szkodników glebowych takich jak łokaś garbatek czy rolnice należy zwrócić uwagę na pędraki, w tym wypadku na chrabąszcza majowego. Pamiętajmy szczególnie przy zabiegach insektycydowych na wylot pożytecznej entomofauny, w tym oczywiście zapylaczy. Przymrozki mogą/mogły uszkodzić rośliny ozdobne, w tym także rośliny iglaste, jak widać na załączonych zdjęciach. Radzimy zastosować biostymulator imPROver PRO + z dodatkiem Proleaf MAX 4.0 oraz z dodatkiem fosforu z Proleaf MAKRO P.

Masz pytania odnośnie prowadzenia upraw? Zapraszamy do kontaktu z Doradcami PROCAM – jesteśmy na terenie całego kraju.

 

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa, o których mowa na etykiecie.